Kultura
06/04/2020 Zuzana Žáková

Colours of Ostrava, Beats for Love, Štěrkovna, Majáles. Co se ruší a co odkládá?

​Pořadatelé kulturních akcí v Moravskoslezském kraji kvůli koronavirové pandemii hledají vhodné termíny, kdy se jejich akce uskuteční.

Ceny Jantar

Ceny Jantar se v Moravskoslezském kraji vyhlašují od roku 2018 a jde o ocenění mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury. Akce se v letošním roce měla konat 15. března, ovšem vlivem situace bylo nutno akci přesunout doslova pár dní před jejím konáním. Slavnostní akce v ostravské aule Gong se má pod záštitou Moravskoslezského kraje uskutečnit 31. května a to bez větších změn. Zatím však není jasné, zda již v tuto dobu bude pořádání podobných masových akcí povoleno.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

MHF Leoše Janáčka patří od konce května po začátek prázdnin k neodmyslitelným a tradičním akcím Moravskoslezského kraje. Program festivalu nabízí na tři desítky koncertů, doprovodné akce, programy pro děti a nechybí ani večery folklórní či operní. „Pečlivě sledujeme nařízení vlády a ústředního krizového štábu a jsme připraveni průběžně reagovat na situaci. Stále zvažujeme různé možnosti a o definitivní podobě letošního ročníku ještě není rozhodnuto,“ říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Majáles

Majáles Ostrava je jednou z prvních akcí, která de facto zahajuje letní sezónu hudebních festivalů a akcí. 26. ročník Majálesu Ostrava se nově uskuteční 16. září 2020. Pořadatelé v reakci na nouzová opatření přijatá vládou ČR rozhodli, že se celá akce přesune. Místo konání zůstává stejné, podobně jako line-up, který se prozatím nemění, jak Majáles Ostrava informoval na svých sociálních sítích.

Beats for Love

Na začátku července se koná oblíbený taneční festival Beats for Love, který přivádí do areálu Dolních Vítkovic v Ostravě spousty milovníků taneční muziky. I tito pořadatelé pracují se všemi variantami, tedy i s možností, že se letošní ročník neuskuteční. Program by se kompletně přesunul na příští rok, dokonce už o této situaci začali jednat s jednotlivými interprety. „Minulou neděli jsme začali komunikaci s interprety o možném přesunu na rok 2021. Chtěli jsme si mezi prvními rezervovat termíny v roce 2021“ uvedl ředitel festivalu Kamil Rudolf. „Dokud nebudeme s jistotou vědět, zda vláda festival zruší či nikoliv, budeme pokračovat v naší práci, jako by festival měl proběhnout. Nic jiného nám ani nezbývá,“ uzavírá Rudolf.

Colours of Ostrava

Colours of Ostrava je jedním z největších festivalů v České republice a má svou dlouholetou tradici. Na festivalu má vystoupit více než 120 zahraničních i domácích kapel a přípravy zatím stále pokračují. Nic však není jisté a organizátoři by chtěli mít jasno do prvního května. Pokud by nebylo možno uskutečnit festival, uvažují o přesunutí letošního ročníku na červenec 2021. „Nikdo neví, co bude za čtyři měsíce, když se situace hodinu od hodiny a den ode dne mění, a je takřka nemožné předvídat, jakým směrem se ubere. Ale pevně věříme, že stále máme naději. V tuto chvíli nikdo není schopen říci, jaká bude situace v červenci,“ uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Štěrkovna Open Music

Další festival, který probíhá na konci července, v areálu hlučínské štěrkovny řeší, co bude dál. „V současné chvíli sledujeme vývoj situace a věříme, že v původním termínu v polovině prázdnin budeme moci akci uspořádat. Pracujeme ale i s náhradním termínem na konci léta. Konečné rozhodnutí padne koncem dubna či v polovině května. Návštěvníkům děkujeme za trpělivost“ vyjádřil se organizátor David Moravec.

Holba Rock na grilu

I v rockovém světě se řeší korona vir a jeho dopad na hudební akce. Pravý rockový festival Holba Rock na grilu je tradiční oslavou narozenin Rádia Čas Rock a proběhne 24. a 25. července v areálu letiště Kylešovice v Opavě. I zde pečlivě monitorují situaci a v květnu, podle aktuálních informací Vlády České republiky se rozhodnou co dál.

Létofest

Také LétoFest řeší nastálou situaci, která by se dotkla jejich akcí. Tour osmi festivalů se má podle plánu zastavit v Ostravě 7. a 8. srpna. Přípravy na LétoFest stále pokračují, ovšem i možnost odložení na příští rok je na stole. Produkční tým čeká na více informací od vlády a na konci dubna se rozhodnou, jak celou situaci dál řešit.

Sdílejte článek