Společnost
20/02/2017 ČTK

Čtvrtina změřených moravskoslezských silnic je v havarijním stavu

Téměř čtvrtina silnic druhé a třetí třídy, které si Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) dala změřit nezávislou firmou Vars Brno, je v havarijním stavu.

Vyplývá to z předběžných výsledků měření silniční sítě. Mluvčí Správy Simona Součková potvrdila, že mezi projekty oprav silnic zhruba za 240 milionů korun, jež mají krajští silničáři na letošek připraveny, je řada těch úseků, které z měření vyšly nejhůř.

Správa si nechala změřit přes 900 kilometrů, tedy asi třetinu z 2735 kilometrů silnic nižších tříd, o něž se stará.

Stav silnic si SSMSK dala změřit poprvé. „Hodnoticími kritérii byla podélná nerovnost, hloubka vyjetých kolejí, hloubka vody v kolejích, makrotextura (struktura) a poruchy vozovek – trhliny, deformace,“ uvedla Součková.

Ve výborném až vyhovujícím stavu je 628 kilometrů změřených silnic sítě, v nevyhovujícím stavu 51 kilometrů. Stav zhruba 210 kilometrů silnic byl označen za havarijní.

„Plán oprav silnic na rok 2017 je už v zásadě připraven, nicméně s výsledky měření budeme v budoucnu pracovat. Lepší stav vozovek v jednom okrese neznamená, že není co zlepšovat a kam investovat, i když v jiných okresech jsou problematičtější úseky. Pro vytvoření vlastního plánu oprav na daný rok je určitě vhodné kombinovat všechny dostupné informace,“ uvedl technicko-provozní náměstek SSMSK Milan Novák.

Podrobná analýza výsledků měření podle něj například pomůže určit, ve kterých úsecích se podle předpokladů bude stav vozovky zhoršovat rychleji.

Letos budou silničáři opravovat například silnici mezi Čakovou a Krasovem na Bruntálsku, úsek mezi Bystřicí na Frýdecko-Místecku a osadou Paseky, silnici III/47215 v Doubravě na Karvinsku nebo silnici z Těškovic na Opavsku do bílovecké místní části Výškovice.

Mezi nejnákladnější opravy by pak letos měly patřit rekonstrukce Koblovské ulice v Ostravě za 23 milionů korun nebo na Novojičínsku silnice mezi Mankovicemi, Jeseníkem nad Odrou a jesenickou částí Hůrka, která přijde na více než 22 milionů.

Sdílejte článek