Proměny kraje
29/02/2020 Pavel Siuda

Cvilín, Kopřivná, Dolní Vítkovice a další. Kraj zná NEJ turistická místa

​Nejromantičtější místo v kraji je poutní vrch Cvilín u Krnova, nejmilejším zařízením pro rodiny s dětmi resort Kopřivná pod Pradědem a nejoblíbenější atraktivitou je Dolní oblast Vítkovice.

Ředitel hornického muzea Landek Park Lumír Plac je Osobností cestovního ruchu a Stezka Valaška na Pustevnách je podle odborné poroty nejlepším počinem cestovního ruchu za loňský rok.

To jsou výsledky hlasování v anketě o Ceny cestovního ruchu, kterou letos poprvé vyhlásila destinační společnost Moravian-Silesian Tourism ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Tři kategorie měla možnost ovlivnit veřejnost v on-line hlasováním na stránkách www.cenycr.cz.

Vítěze v kategorii Osobnost cestovního ruchu a Nejlepší počin v oblasti turismu vybrala odborná porota. Ocenění byla udělena vůbec poprvé v historii kraje a organizátoři soutěže pro tuto příležitost uspořádali v pátek 28. února v areálu Trojhalí slavnostní galavečer.

Hejtman Ivo Vondrák připomněl účastníkům soutěže a dalším hostům z řad podnikatelů v cestovním ruchu přínos tohoto odvětví pro rozvoj Moravskoslezského kraje. „Cestovní ruch se stal v posledních letech významným prvkem rozvoje tohoto regionu. A to nejen v Ostravě, ale zejména v našich horách Beskydech a Jeseníkách a dalších destinacích,“ uvedl hejtman a dodal, že cílem soutěže bylo toto odvětví v kraji podpořit.

S nápadem uspořádat soutěž, která vyzdvihne projekty v oblasti turismu, přišel náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, který nad soutěží převzal také záštitu. „Tato iniciativa je poděkováním pro vás všechny, kteří jste se nějakým způsobem zapojili do jednoho obrovského obratu v oblasti cestovního ruchu,“ řekl náměstek Krkoška a dodal, že v cestovním ruchu v kraji pracuje každý 22. zaměstnanec. „Jste to právě vy, kdo tvoříte cestovní ruch a pozitivní image našeho kraje. Jsem rád, že jsou tady lidé, kteří tvoří nové věci a nebojí se investovat,“ dodal náměstek.

Při vyhlašování vítězů jednotlivých kategorií byly představeny všechny nominované projekty, aktivity nebo osobnosti. Za slavnostních fanfár a bubnování byly vyhlášeny tři nejúspěšnější z každé kategorie. Na vítěze čekala trofej vyrobena řemeslníky z Fajne dílny a certifikát o získání ocenění. Vítězům ceny předal a osobně poblahopřál hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák společně s náměstkem Janem Krkoškou a dalšími organizátory soutěže.

Poutní vrch Cvilín přitahuje tisíce romantiků

Radost z titulu nejromantičtější místo v kraji pro poutní vrch Cvilín s barokním kostelem Panny Marie Sedmibolestné sdíleli zástupci města Krnova společně s představiteli církve. Trofej převzala vedoucí Informačního centra Markéta Mintálová a projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl. Shodně potvrdili, že Cvilín je přitažlivý pro poutníky, turisty i každodenní návštěvníky města.

„Cvilín je nejvyhledávanějším místem v Krnově a je to také nejčastější dotaz v informačním centru. Někteří lidé ani netuší, že je tam kostel, protože se ptají, jak se dostanou k tomu zámku,“ uvedla Markéta Mintálová. Zalesněný vrch s kostelem a nedalekou kamennou rozhlednou z dálky vytváří dojem jednoho celku a lidem proto připomíná pohádkový zámek. Místo je vyhledávaným cílem poutníků a častým výletním cílem Krnovanů. „Když přijdete na Cvilín v jakoukoliv dobu, tak tam vždy někoho potkáte. Přichází rodiče s dětmi, páry, je to romantické místo pro všechny. Není to jen pro ty, kdo jdou za církevní turistikou nebo na mši. Je to skutečně místo pro všechny,“ dodala Mintálová.

Zimní i letní radovánky v areálu Kopřivná pod Pradědem

Anketu o nejmilejší zařízení pro rodiny s dětmi vyhrála Resort Kopřivná, který je vyhledávaným místem pro zimní sporty. Areál však přitahuje také v letním období. Nadšení z titulu neskrýval podnikatel Karel Ležatka, který v Trojhalí převzal z rukou hejtmana cennou trofej.

"Jsme hrozně rádi a mám z toho skvělý pocit. Je to poprvé za 17 let, co podnikám v této oblasti, kdyby byla vyhlášena podobná soutěž. Rovněž si vážím toho, že v této soutěži rozhodovali sami lidé a systém hlasování na internetu zaručoval naprostou objektivitu,“ uvedl Karel Ležatka, který za úspěchem v soutěži vidí i termín hlasování, který se trefil do zimní sezóny, kdy na Kopřivnou jezdí tisíce lyžařů.

„Zimní období je pro nás stěžejní. Otočí se u nás 200 tisíc lidí. Máme nejmodernější lanovku v České republice, která vás vyveze v kryté vyhřívané bublině na kopec rychlostí 5 metrů za vteřinu. Lyžaři mohou sjíždět 1300 metrů dlouhý upravený svah, máte po ruce bistro, toalety, zázemí, parkování zdarma. To je to, co ty lidi táhne. A pak je to také nádherné místo, ale to není naše zásluha. Je to tam krásné,“ popisuje vítězný resort Karel Ležatka a dodává, že Kopřivná je atraktivní také v létě.

„Máme v areálu špičkový bike park a pro děcka fun park. Většina atrakcí pro děti je úplně zdarma. Je to oblíbený vyhledávaný cíl pro všechny, kdo mají rádi ježdění po trailech. Jsou tam desítky kilometrů speciálně upravených tras ve spolupráci s Lesy České republiky. Myslím si, že jsme v trojce v republice ve vyžití na horském kole,“ doplnil Ležatka.

Dolní oblast Vítkovice je neatraktivnější

S návštěvností srovnatelnou s areálem Pražského Hradu zvítězila v anketě o titul nejoblíbenější atraktivitu v Moravskoslezském kraji Dolní oblast Vítkovice. Cenu převzal český podnikatel a mecenáš Jan Světlík společně výkonným ředitelem areálu Petrem Koudelou.

Areál bývalých vítkovických železáren přestavěný na prostor sloužící kultuře, vzdělávání a zábavě ročně navštíví 1 650 000 lidí. Na otázku moderátorky, jak se to lidem okolo podnikatele Světlíka povedlo, jí známý podnikatel odpověděl slovy: „Jsou za tím léta dřiny a odříkání a výborný management.“ Tato slova potěšila výkonného ředitele, který slíbil, že budou na rozvoji areálu dál pracovat. „Moc si takového ocenění vážíme. Zároveň je moc fajn a chválím za tu myšlenku vedení kraje a pana náměstka Jana Krkošku, že do regionu tuto soutěž přinesl. Současně bych chtěl pozvat všechny maminky i tatínky s dětmi do Světa techniky, protože u nás zažijí chytrou zábavu a moc se na ně těšíme,“ dodal Petr Koudela.

Počinem roku je Stezka Valaška na Pustevnách

S napětím sledovali účastníci galavečera vyhlášení kategorie nejlepší počin cestovního ruchu v kraji za rok 2019. Na třetím místě se umístila rozhledna Šibenice ve Stěbořicích, druhou příčku obsadila expozice textilní výroby Hedva v Rýmařově a cenu cestovního ruchu si podle mínění poroty zasloužila Stezka Valaška na Pustevnách.

Trofej za společnost Beskydská panoramata, která stezku v korunách stromů vybudovala a provozuje, přišla převzít marketingová manažerka Simona Cimmer. O úspěchu informovala podnikatele Zdeňka Kořistku a Petra Káňu, kteří stezku ve spolupráci s ostravsko-opavským biskupstvím vybudovali a provozují.

„Volala jsem jim tu zprávu, jsou nadšení, cítí takové zadostiučinění, protože ušli kus cesty, stezku vybudovali to a návštěvnost za loňský rok 280 tisíc lidí mluví za to, že je to opravdu oblíbené místo a lidé o toto místo mají zájem, uvedla Simona Cimmer.

„Z úspěchu máme velkou radost, zvláště že se nám podařilo uspět v tak velké konkurenci,“ uvedl k výsledku ankety Zdeněk Kořistka, který byl společně s Petrem Káňou v den udělování cen mimo Ostravu a nemohl se předávání osobně zúčastnit.

Společně chtějí dál pracovat na rozvoji této atrakce. „Neusneme na vavřínech, chystáme další rozvoj stezky, aby k nám lidé chodili tak jak v tom uplynulém roce a stali jsme se vyhledávanou destinací pro rodiny s dětmi,“ dodal Kořistka.

Osobností cestovního ruchu je ředitel Hornického muzea Landek Park

Odborná porota z pěti nominovaných kandidátů na osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje vybrala Lumíra Place. Ostravský rodák a patriot si prošel za svůj život řadou profesí od havíře až po technika. Deset let vykonává funkci ředitele areálu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích, který je největším hornickým muzeem v České republice a součástí Dolní oblasti Vítkovice.

Z ocenění mám obrovskou radost, když člověk něco dělá a po těch letech dostane ocenění, tak co většího z toho může mít, než velkou radost,“ řekl očividně potěšený ředitel muzea, které ročně navštíví 350 tisíc lidí. „Každý rok se snažíme návštěvníky něčím překvapit jak v samotné expozici, tak v relaxačním prostoru, který je součástí Landek Parku,“ dodal Lumír Plac.

Sdílejte článek