Společnost
05/01/2016 Jaroslav Baďura

Dakar konečně odstartoval. Kolomý s Tatrou byl na úvod čtvrtý

Po zrušené první etapě se na rallye Dakar v úterý konečně odjely první ostré kilometry. Dařilo se posádce Martina Kolomého, kterou ovšem na trati brzdil tovární Kamaz. Do problémů se ale dostal druhý jezdec TATRA BUGGYRA RACING týmu Jaroslav Valtr a jeho speciál Tatra Phoenix.

Dnes na posádky čeká etapa vedoucí z Termas Rio Hondo do bivaku v Jujuy, a to o celkové délce 664 kilometrů. Měřený úsek je pak naplánovaný v délce 314 kilometrů včetně dvou stoupání do hor, a to do nadmořské výšky téměř 1700 metrů.

Druhá etapa měla být jednou z nejdelších, ovšem kvůli přívalovým dešťům byl nakonec měřený úsek pro automobily a kamiony zkrácen na 387 kilometrů. Oproti první etapě, kdy se Argentinou prohnal liják, v pondělí na účastníky osmatřicátého ročníku rallye Dakar vykouklo dokonce slunce.

Překvapením na úvod Dakaru byla ztráta továrního Kamazu, jehož nejrychlejším jezdcem byl obhájce loňského prvenství Mardeev na osmém místě. Martin Kolomý si po dojezdu dokonce stěžoval, že jej jeden z vozů ruského týmu brzdil.

„Moc pěkná etapa, auto fungovalo perfektně. Jediné, co mě brzdilo, byl ke konci jeden z Kamazů, takže to mohlo být ještě lepší. Ale jsme teprve na začátku, takže jsem spokojený,“ uvedl po dojezdu etapy Kolomý.

Smůla hned v úvodu potkala Jaroslava Valtra, který měl situaci ztíženou startem v hloubi pole. Ten jel hned od startu pouze na pohon zadních kol a ke konci ještě udělal defekt.

„Věřím, že jsme si na úvod vybrali porci smůly a bude už jen líp. Bez náhonu předních kol to strašně klouzalo. Pak se nám začaly přehřívat brzdy a byl z toho defekt. Zítra si zase zopakujeme start zezadu a budeme se muset konečně probít dopředu. Na druhou stranu, když jsme projížděli kolem hořícího Van den Brinka, tak tohle jsou vedle toho drobnosti,“ řekl Valtr.

Připomněl tak osud holandského závodníka, kterému ve druhé části druhé etapy zcela shořel jeho Renault. Když Jarda projížděl kolem ohořelých trosek, Holanďané už jen bezmocně poskakovali kolem.

„Obě auta fungují perfektně a z toho mám radost. Že u Phoenixe budeme muset odstraňovat porodní chybičky jsme věděli. Do rána to dáme do pořádku, aby zase kluci mohli vyrazit připraveni,“ uvedl David Vršecký.

 

Pořadí po 2. etapě – kamiony:

1. Hans Stacey
2. Pieter Versluis
3. Gerard de Rooy
4. Martin Kolomý
5. Federico Villagra
36. Jaroslav Valtr

Sdílejte článek