Sport
18/05/2020 Josef Pešout

​Dal tři góly Spartě, poznal zahraničí. Teď Ondřej Smetana trénuje Vítkovice

Zajímavou fotbalovou postavou je odchovanec vítkovického klubu a někdejší útočník Ondřej Smetana, který se stal před jarní sezonou trenérem druholigového celku MFK Vítkovice.

Jako hráč vstřelil v české lize celkem sedm gólů, z toho tři do sítě pražské Sparty. V nejvyšší soutěži debutoval v dresu Slovanu Liberec proti Baníku Ostrava, vůbec první ligovou trefu si připsal v libereckém týmu ve vítězném derby s Jabloncem.

A taky má za sebou i pestrou kariéru v zahraničí. „Zážitků byla spousta,“ vybavil si Smetana v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

Úspěšnou etapu jste strávil v předním českém klubu Slovanu Liberec. Jak se za tehdejším angažmá ohlížíte?
V Liberci se v tom období let 2008-2010 sešla vynikající kombinace zkušenějších hráčů a nastupujících mladíků. Z těch ostřílených vzpomenu Míru Holeňáka, Honzu Nezmara, Tomáše Janů, Petra Papouška, Radka Bejbla. Byli tam i Jirka Bílek, Andrej Kerič a v lize se začínali prosazovat Bořek Dočkal, co je nyní lídrem ve Spartě, ale i Lukáš Vácha, Marcel Gecov. Slovan tehdy trénoval Ladislav Škorpil s asistenty Lubošem Kozlem a Radimem Nečasem. Zažil jsem tam i trenéra Josefa Petříka.

Osobně se vám dařilo v zápasech proti pražské Spartě. Je to tak?
Dal jsem jí dva góly v jednom utkání, když jsme vyhráli 4:3. Bylo to v posledním kole a Sparta mohla teoreticky pomýšlet i na titul, který ale měla Slavia ve svých rukách. Následující podzim jsme znovu Spartu porazili, tentokrát 3:0, a taky jsem dával jednu branku. Byl jsem i půl roku na hostování ve Slovácku.

A co vám utkvělo v paměti ze zahraničních štací?
Taky mám na co vzpomínat, je toho spousta. S týmem FK Senica jsme hráli až do závěru sezony o titul ve slovenské lize. Mužstvo trénoval Stanislav Griga, s osmnácti góly jsem byl druhým nejlepším střelcem tamní ligy. Chytal za nás brankář Petr Bolek, který je nyní v Karviné. V belgické lize jsem zažil krásné stadiony při působení v St. Truidenu, potkávali jsme se s Anderlechtem, Standardem Lutych, FC Bruggy. A Hansa Rostock v Německu? Neskutečné fotbalové město se skvělým zázemím a podmínkami. Okusil jsem i kyperskou ligu, ale to se už hlásily zdravotní problémy. Ještě jsem dojížděl do Rakouska.

A jaké bylo loučení s aktivní kariérou?
V roce 2014 jsem přišel do druholigového Třince, ale pak jsem to ukončil.

Zatímco vy jste se dal poměrně brzy na trénování, někteří vaši někdejší spoluhráči z dorostu Vítkovic jsou i nadále stálicemi i v profesionálním fotbale.
Samozřejmě vím, že brankář Tomáš Grigar chytá dlouhodobě za Teplice v první lize. A obránce Ondra Kušnír, který je o rok mladší, je kapitánem Třince ve druhé lize.

Sdílejte článek