Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Společnost

Další případ otravy oxidem uhelnatým. Muž pomáhal v restauraci a omdlel

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v úterý 16. února u dalšího pacienta, těžce intoxikovaného nebezpečným plynem – oxidem uhelnatým. Před půl desátou bylo operační středisko ZZS kontaktováno na tísňové lince z restaurace ve Vratimově.

„Starší muž byl v objektu, kde pomáhal, nalezen s poruchou vědomí. Vše ukazovalo na náhlou zdravotní indispozici z interních příčin. Na udanou adresu proto vyjela neprodleně posádka z jednoho z ostravských stanovišť,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Po vstupu týmu záchranářů do vnitřních prostor však začal okamžitě alarmovat detektor CO, připevněný na vybavení posádky. Podle informací záchranářů bylo v objektu v činnosti plynové topení.

„Vstupní hodnota na přístroji byla 460 ppm. V této koncentraci již oxid uhelnatý vyvolává nejen nevolnost, ale je příčinou poruchy vědomí a při delší expozici vede až ke smrti postiženého. V ohrožení se tak ocitla i zasahující posádka,“ uvedl Humpl.

Záchranáři proto zajistili okamžité otevření všech oken i dveří a také zapnutí odsávání restauračních prostor. Na místo zásahu přivolali po detekci oxidu uhelnatého i hasiče.

Devětašedesátiletého muže s poruchou vědomí záchranáři urychleně evakuovali mimo ohrožený prostor. Tým záchranářů zahájil poskytování přednemocniční neodkladné péče, podal postiženému kyslík a zajistil žilní vstup i podání infuzního roztoku.

„Pacienta se podařilo přivést k vědomí a následně byl transportován na urgentní příjem Městské nemocnice v Ostravě. Toto zdravotnické zařízení disponuje pracovištěm hyperbarické komory, která je při další léčbě takto intoxikovaných pacientů využívána,“ dodal Humpl.