Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Společnost

Další železniční přejezdy v kraji pohlídají kamery

Další tři frekventované železniční přejezdy v kraji bude v příštím roce monitorovat bezpečnostní kamerový systém. Zvyšování bezpečnosti na přejezdech je mimo jiné důsledkem několika nehod, které se na přejezdech staly. Právě v Moravskoslezském kraji v létě narazil na přejezdu ve Studénce na Novojičínsku vlak Pendolino do kamionu, tři lidé tehdy zemřeli.

Kraj se chce zasadit také o zpřísnění postihu pro neukázněné řidiče i prodloužení lhůty pro zachování záznamu z bezpečnostních kamer. Novinářům to řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD), který se sešel se zástupci Správy železniční dopravní cesty a výrobce zabezpečovacích technologiích AŽD Praha.

„Byl jsem dnes velmi nemile překvapen, že míra represe pro ty, kteří úmyslně porušují předpisy a vstupují na železniční přejezd, ať už jako chodci nebo zejména jako řidiči motorových vozidel, je … minimální,“ řekl Novák. Podle něj ho ještě více překvapilo to, že záznam z kamerových systémů instalovaných na železničních přejezdech lze uchovávat pouze tři dny. „Dle zákona na ochranu osobních údajů musí být záznam po třech dnech vymazán. V obou případech Moravskoslezský kraj jako orgán, který má zákonodárnou iniciativu, tohoto práva využije,“ uvedl hejtman.

V kraji byly už v roce 2012 kamerové systémy instalovány na železničních přejezdech ve Studénce, Suchdole nad Odrou, Dolní Lutyni a Karviné-Loukách. Kraj tehdy na instalaci kamerového systému přispěl zhruba milion korun, tedy asi třetinu celkových nákladů. V příštím roce chce uvolnit peníze na další železniční přejezdy, a to v Jistebníku, Polance nad Odrou a Ostravě-Svinově. Z rozpočtu vyčlení na jejich pořízení celkem 750.000 korun, opět přibližně třetinu celkové sumy, která tak přesáhne dva miliony korun.

Podle náměstka hejtmana Daniela Havlíka (ČSSD) má kraj přejezdů pro zabezpečení kamerovým systém vytipovánu řadu. Nakonec ale zvolil přejezdy na hlavním železničním tahu, a to i s ohledem na červencové neštěstí ve Studénce.

„Jezdí tam Pendolino, Regiojet i celá řada rychlíků. Jsou to přejezdy, které jsou na stejné trati jako Studénka,“ uvedl Havlík. Zabezpečení by se na přejezdech mělo objevit v první polovině příštího roku. Monitorované přejezdy jsou podle mluvčí kraje Petry Špornové označeny tabulkou s upozorněním na kamerový systém, což by mělo odradit řidiče od riskantního chování. Aktuální situaci z kamer pak monitoruje policie.