Byznys
27/09/2022 Václav Menšík

Daniel Sliž. Motivovaný malý tým dokáže velké věci

Vladimír Pryček, Magazín PATRIOT

V globálním korporátu platí mnoho nepsaných manažerských pravidel i zvyklostí. Daniel Sliž se nebál jít proti nim a dokázal nadnárodnímu koncernu s více než 70 000 zaměstnanci, že i malý tým kdesi z východu Evropy může udávat trendy v automatizaci, digitalizaci a dálkovém řízení výroby.

Už v roce 2006 byly za Danielem Sližem a jeho tehdejším týmem velmi dobré výsledky při zvyšování efektivity výrobního závodu Linde Gas v Třinci, proto z centrály korporace přišel nový úkol. Postupně automatizovat a zavést dálkové řízení výroby technických plynů v několika závodech ve střední a východní Evropě.

„Vedení mělo trochu pochybnosti. Tlačili na nás, abychom se přesunuli do jiné lokality. Ale já nechtěl do Prahy nebo ještě dál na západ. Chtěl jsem zůstat tady v našem kraji,“ popisuje situaci ostřílený manažer. Díky svým zkušenostem, a hlavně díky skvělým výsledkům z minulých projektů si dokázal prosadit svou a v Ropici u Třince začalo vznikat nové moderní středisko.

V čem tak trochu proti svému manažerskému přesvědčení a citu korporát poslechl, bylo angažování odborníků z celého světa. „Noví kolegové profesně pracovali velmi dobře, byli erudovaní a úkoly plnili. Jenže práci v mém týmu brali jen jako přestupní stanici,“ chápe dnes Daniel Sliž.

V roce 2010 situace eskalovala. Tým v Ropici během několika měsíců ztratil téměř polovinu inženýrů. „Byli jsme na zavření, na centrále jsem si vyslechl, že uvažují o našem zrušení a přesunutí někam na západ,“ popisuje otevřeně zkušený manažer.

Léčba šokem zabrala. Daniel se nevzdal se a bojoval: „Zkusili jsme poslední věc. Sázku na mladé lokální talenty. Začali jsme tvořit spíše startupovou kulturu, nabrali jsme absolventy nebo velmi mladé inženýry a zapojili jsme je do globálních školení. To byl základ našeho úspěchu!“

Postupně vytvořil tým desítek odborníků. Při jeho rozvoji stavěl zejména na otevřeném přístupu k iniciativám spolupracovníků a neustále měl na paměti krédo, že v dnešní době jsou popsaná pravidla a postupy vždy nejméně o krok zpět za technologickým vývojem.

Během deseti let se tak díky skvělým a angažovaným kolegům z našeho regionu dostali v Ropici do pozice, kdy doslova z nuly, ze střediska, které bylo těsně před uzavřením, udávají tón a tempo v rámci celé korporace Linde. Dnes tady více než osmdesát specialistů dálkově řídí desítky výrobních závodů v Evropě či na Blízkém východě. A také zavádí do praxe pilotní projekty umělé inteligence a automatizace pro celý svět.

„Nejlepší ale je, že od toho roku 2010 tady se mnou pořád zůstává drtivá většina kolegů, kteří tehdy nastoupili,“ neskrývá radost Daniel Sliž.

Že to v Ropici dělají vážně dobře si nakonec museli všimnout i další kolegové z oboru. Projekt „Umělá inteligence hlídá výrobu technických plynů“ se stal vítězem soutěže o Cenu za Průmysl 4.0 Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Skvělý úspěch!

Ale Daniel Sliž míří ještě výš. Válka na Ukrajině a sankce proti Rusku uvolnily část kapacit jeho týmu a ten neskrývá ambice. Z vesničky u Třince chtějí dálkově a s pomocí umělé inteligence řídit továrny v Itálii, Rakousku a podporovat automatizaci v dalších zemích západní Evropy i celého světa.

A jako už tolikrát, oni zase pod velením Daniela Sliže uspějí! I přes některá zažitá pravidla korporátu.

Ing. Daniel Sliž

Životní motto: Dnes popsaná pravidla a postupy jsou již minulostí.

Vítěz soutěže o Cenu za Průmysl 4.0 Svazu průmyslu a dopravy České republiky
Člen Elite klubu Moravskoslezského kraje České manažerské asociace
Absolvent VŠB-TUO

Sdílejte článek