Nejnovější zprávy: Moravskoslezský kraj letos opět vyvěsí vlajku na podporu Tibetu Valentýn v ostravské zoo. Zvýhodněné vstupné i „zamilovaná" prohlídka

Sport

Danke, Jiří! V Německu jsou nadšení z bývalého baníkovce Pavlenky

Jsou to skoro dva roky, co odešel z Ostravy. Pro tehdejšího brankáře Baníku Jiřího Pavlenku to bylo vysvobození, protože klub strádal a on s ním. Kariéru posunul o pořádný kus dál v pražské Slavii, s níž letos v květnu získal titul a následně přestoupil do Werderu Brémy, kde chytá v top formě.

„Konečně mají zeleno-bílí pořádnou brankářskou jedničku,“ napsal oficiální server bundesliga.com poté, co pětadvacetiletý gólman o víkendu díky několika výborným zákrokům uhájil čisté konto v derby německého severu na hřišti Hamburgu.

Velmi podobně si přitom vedl i o týden dříve, kdy pro změnu vychytal všechny střely soupeře v domácím duelu s Freiburgem. V obou případech se dočkal zařazení do sestavy kola a nadšeného uznání nejen ze strany fanoušků.

„Jiří znovu odchytal výborný zápas. Dodával nám jistotu a byl skutečnou oporou. Vedl si dobře už proti Freiburgu a také v zápasech předtím,“ chválil jej trenér Brém Alexander Nouri. Jak se zdá, předsezónní investice ve výši 3 milionů euro se začíná vyplácet.

Přestože se Werderu zatím příliš nedaří a se čtyřmi body a třemi vstřelenými góly je předposlední v lize, Pavlenka, který v sedmi zápasech pouze sedmkrát inkasoval, v náročné soutěži zaujal. Dokazuje, že pověst velké brankářské naděje, byla oprávněná.

V Baníku ztrácel čas

Ne všechno je ale v jeho příběhu idylické. Zahraniční angažmá pro něj bylo snem, za kterým šel především tvrdou prací v tréninku. Ani ta mu však nebyla nic platná, když před dvěma lety jako kapitán vedl ostravský Baník, který se postupně utápěl v moři zmaru.

Podzim 2015 byl pro tradiční prvoligový klub katastrofou. Pouhé čtyři získané body znamenaly rozsudek jasného sestupu do druhé ligy. Následující jaro dohrával už bez Pavlenky a jen z povinnosti.

Mladý kapitán se s Ostravou loučil smutně. V šestnácti podzimních zápasech dostal 35 gólů. Vrcholem krize bylo domácí utkání se Spartou. Překvapivě dobře hrající baníkovci je prohráli 0:1 poté, co jejich brankáři vypadl z rukou lehký centrovaný míč, který do sítě doklepl David Lafata. „Hrozné období,“ komentoval tehdejší týmové nezdary, se kterými šla dolů i jeho výkonnost.

O měsíc později, v lednu 2016, už ale dával rozhovory jako nová posila pražské Slavie. „Uvědomoval jsem si, že pokud v zimě nepřestoupím, mohu zase ztratit dalšího půl roku. Už několikrát jsem si v minulosti říkal, že potřebuji změnu,“ říkal tehdy Pavlenka, který s fotbalem začínal v Hati a do Baníku to vzal přes Hlučín.

Budeš dvojka, nebo jednička?

Slávisté si byli dobře vědomi kvalit mládežnického reprezentanta, který ale potřeboval čas, aby se vzpamatoval z ostravské „depky“. Proto působení v Edenu zahájil jako dvojka za zkušenějším Martinem Berkovcem.

„Tak nám to bylo prezentováno. My jsme si s Jirkou, s Martinem Berkovcem a dalšími brankáři vyjasnili nějaké věci. Ale s Jirkou konkrétně jsme to viděli jinak. Jednoznačně nám vyšlo, že on bude ten vyvolený a že dostane důvěru. To potřeboval nejvíc,“ vzpomínal na vzájemnou spolupráci slávistický trenér brankářů Milan Veselý.

Společně s legendárním gólmanem Radkem Černým si jej vzali pod křídla a vrátili mu zpět ztracené sebevědomí. Zatímco loni na jaře Pavlenka nastoupil pouze k osmi zápasům, od startu následující sezóny už byl znovu oporou.

Slavia napumpovaná financemi od čínských investorů se sice rozjížděla komplikovaně, ale po nástupu kouče Jaroslava Šilhavého se stala vlastně až dosud neporazitelnou a zaslouženě dokráčela až k mistrovskému titulu.

Odchovanec Hlučína a bývalý kapitán Baníku k tomu pomohl dvanácti čistými konty v 28 zápasech. Fanouškovský web „Slávistické noviny“ jej vyhlásil nejlepším hráčem jara. „Na jaře podával jisté výkony a v důležitých okamžicích nás podržel, takže se velkou měrou podílel na titulu,“ ocenili jej fanoušci. V rámci ligy pak získal cenu pro nejlepšího brankáře.

A jak to viděl sám hlavní hrdina? „Rozhodně to byla moje nejlepší sezóna v kariéře. V Baníku jsme se bohužel trápili, byly tam existenční problémy. Tady to je úplně jiný svět,“ zářil radostí po květnové výhře 4:0 nad Brnem, kterou Slavia potvrdila ligové prvenství.

Využil životní šanci

Odezva na skvělé výkony na sebe nenechala dlouho čekat. Mezi zájemci byl hned od začátku červnového přestupního období nejhorlivější německý Werder Brémy. Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík však pod vidinou kvalifikace Ligy mistrů odchod klubové jedničky odmítal.

Možná ale, že jen strategicky hecoval protistranu ke zvýšení nabídky, k čemuž opravdu došlo koncem června. „Snažil jsem se ho přesvědčit, aby zůstal. Ale chápu, že taková nabídka nechodí každý den,“ komentoval Pavlenkův přestup předseda představenstva Slavie.

„Pro mě osobně je to obrovská příležitost. Bundesliga je jedna z nejlepších soutěží. To se těžko odmítá a ani se to odmítnout nedá,“ přiznal brankář, který se v Brémách potkal s krajany Jaroslavem Drobným a Theodorem Gebre Selassiem a který si stále hlasitěji říká o rozšíření dosavadní bilance dvou startů v českém národním týmu.

Nic proti kolegům Tomáši Vaclíkovi ze švýcarské Basileje a Tomáši Koubkovi z francouzského Rennes, ale německá Bundesliga, tedy liga mistrů světa, v níž může pravidelně chytat proti borcům z Bayernu či Dortmundu má přece jen vyšší kvalitu. Nebo ne?

Jako talentovaný brankář vzhlížel Pavlenka ke vzorům, jakými byli Edwin Van der Sar, Petr Čech nebo později Manuel Neuer. „Když člověk takové hráče sleduje, má svůj sen dostat se tam, kam se dostali oni,“ zasnil se před časem na Bazalech.

Klukovský sen se stal realitou. Když se poslední srpnovou sobotu Jiří Pavlenka poprvé postavil mezi tři tyče domácí arény v Brémách, vyzýval jej k minisouboji právě Neuer. Těžko byste vymysleli lepší uvítání mezi nejlepšími…

Fotogalerie