Dáš mi na piškotek? Ostrava digitalizovala sbírku pro psy v útulku
Když spustí devětapadesát psů v klecích, je to ohlušující štěkot. Někteří z této početné „psí patroly“ metají přívětivě a nadšeně ohonem, dělají na vás psí oči a někteří jsou za vlídné slovo ochotni ve své kleci nadšeně skákat i dva metry do výšky.
Taková „nálada“ panuje v ostravském psím útulku v okrajové části Ostravy-Třebovic pokaždé, když sem přijde někdo, koho opuštění a zachránění psi neznají. Zvláště, když v příchozím cítí naději, že si je z klece v útulku vezme někam k sobě domů nebo na zahradu.
Mnoho Ostravanů už třebovický psí útulek velmi dobře zná. První psi zde nalezli útočiště poté, co je majitelé opustili, už v srpnu 1998, takže toto štěkotem pověstné zařízení slaví právě v nyní už čtvrtstoletí a jeden rok. V době otevření disponovalo celkem 92 kotci a do dneška ostravský útulek poskytl domov už víc jak jedenácti a půl tisíci psům.
Psi nejsou v útulku dobrovolně, zpříjemněte jim život
Provoz psího útulku pro celou Ostravu vyjde ročně na téměř deset milionů korun, samotné krmivo pro „ubytované“ psy stojí ročně do jednoho milionu korun. Hodně však provozovatelé útulku platí za vodu, které zařízení spotřebuje na mytí kotců, a část nákladů také tvoří mzdy osmnácti pracovníků útulku. Proto lidé, kterým není lhostejný osud psů, kteří v útulku končí, mohou přispívat na jejich krmení a provoz útulku.
„Psi tady nejsou dobrovolně, ale spíš něčím za trest, a chceme, aby ten přechodný pobyt v klecích byl pro ně příjemnější,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč. Dodal, že lidé mohou zpříjemnit život psovi především tím, že si ho z útulku vezmou k sobě. „To je to nejlepší, co se může pejskovi z útulku stát. Lidé mohou také v sobotu a v úterý svého oblíbeného psa v útulku venčit, ale mohou zdejším psům pomoci i různými dárky či dary,“ dodal Boháč.
QR kód umožní přispět na krmení za pár vteřin
Lidé už do ostravského psího útulku nosí třeba psí konzervy, krmení či nejrůznější laskominy nebo okousávací kosti. „Od roku 2017 mohou pomoci i finančně prostřednictvím sbírky pro útulek, což někteří lidé i preferují. Ročně lidé útulku přispějí částkou mezi sto padesáti až čtvrt milionem korun. Toho si jako město moc vážíme a myslím, že si toho váží i ti pejsci,“ řekl Boháč.
Právě v těchto dnech začala také fungovat možnost přispívat na krmení psů přímou platbou. Nový, zjednodušený systém sbírky, nese název a heslo: Dáš mi na piškotek? Sbírka je digitalizovaná, na plakátcích kampaně pro nový způsob sbírky je QR kód a jeho prostřednictvím lze rychle darovat určitou finanční částku na provoz psího útulku, třeba jednorázově v určité výši. Pomoci mohou lidé i pravidelnou částkou měsíčně či si větší sumu odepsat z daní.
Stánek psího útulku bude i na zářijových Dnech NATO
Peníze z finanční sbírky poputují nejen na krmení psů v útulku, ale i třeba na doplňky na ošetření kůže, oči, péči o srst. Ze sbírky pracovníci útulku pořizují i gumové rohože do psích kotců, misky, ale také potravinové doplňky.
Sám náměstek Boháč přímo před médii převedl ze svého účtu na provoz útulku tisíc korun a trvalo mu to možná dvacet sekund. „Poprvé chceme tento digitalizovaný systém ve větším představit na zářijových Dnech NATO, kde bude stánek pro děti, který bude i stanovištěm ostravského psího útulku. Lidé se tam dozvědí, že někteří psi jsou v útulku nedobrovolně zavření v klecích a že je možné si takového psíka z útulku odvést domů nebo psům v útulku pomoci jinak,“ upřesnil Boháč.
Pitbul Vlado, fenka Moja a desítky dalších
Pracovníci psího útulku předvedli médiím dva psy, kteří zde tráví už pár měsíců. Desetiletý pitbul Vlado a fenka Moja, která je čerstvě po operaci, si ihned novináře a fotografy získali. „Počet psů v útulku se v posledních letech snižuje, protože se vrací hodně pejsků původním majitelům, kteří se třeba zaběhli. Ale připadá nám také, že lidé si začali uvědomovat, že mají vůči psům odpovědnost, a nepořizují si zvířata jen tak z plezíru,“ uvedla vedoucí útulku Martina Přikrylová.
Dodala, že v poslední době už také moc neplatí, že nejvíce odložených psů se do útulku dostává po Vánocích. „To už moc neplatí, ale hodně psů se k nám dostává po letních prázdninách, kdy má dítě na psa hodně času a může se mu věnovat, ovšem v září rodina zjistí, že se dítě už nemůže o psa starat tak jako v létě a zbaví se ho,“ přiznala Přikrylová.
Dva dny v týdnu mohou lidé psy v útulku venčit
Na své opatrovníky teď čeká v ostravském útulku téměř padesátka psů. Mnohé z nich potěší třeba i obyčejná procházka. Lidé mohou se psy vyrazit na společné venčení, a to vždy v úterý a v sobotu od 13:30 do 16 hodin. Pracovníci útulku však upozorňují, že zájemci o venčení psů musí být starší 18 let, musí se prokázat občanským průkazem a složit vratnou zálohu 200 korun. Pejska k venčení si vyberou z psů určených pro daný den.