Nejnovější zprávy: ​Hokus Pokus. Nejen Ostravané objevují krásu naturálních vín Pět strážníků z martinovské služebny má covid, 38 jich je v karanténě

Proměny kraje

Fotogalerie: Na den otevřených dveří na lidi čekal v kanceláři i hejtman

Dobová módní přehlídka představila oblečení, které se nosilo za První republiky. K ochutnání byly i sladké pokrmy podle receptů babiček. Ti, kteří chtěli, si mohli prohlédnout i kancelář hejtmana a v diskusi se jej zeptat na to, co je zajímá. Takový byl Den otevřených dveří Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Foto: Jan Smekal

V neděli 28. října se na mnoha místech v Česku oslavovalo výročí 100 let od vzniku Československé republiky. K oslavám se připojil také Krajský úřad Moravskoslezského kraje, který při této příležitosti uspořádal Den otevřených dveří.

Přestože celý den panovalo nepříznivé počasí, navštívily prostory budovy stovky lidí. Nikdo z přítomných se ani chvíli nenudil, protože pro příchozí byl připravený bohatý program.

Venku si lidé mohli prohlédnout historický autobus, veterány i hasičskou techniku. A to nejen tu, kterou hasiči používají v současnosti. Nechyběla ani taková, se kterou se požáry hasily kdysi. Největší pozornost přitahovala čtyřkolová ruční stříkačka R. A. Smékal vyrobená v roce 1893.

„Jedná se o čtyřkolovou ruční, zápřahovou stříkačku na pérech s měděným větrníkem a sacím regulátorem. Jde o stroj kočárového typu, jednoproudový, jednostranně sací,“ uvedl člen výboru Sboru dobrovolných hasičů z Jamnice na Opavsku Vít Zwinger.

„Stříkačka je opatřena dvěma mosaznými písty o průměru 110 milimetrů. Péra jsou opatřena zámky. K uskladnění navíc slouží dva bubnové navijáky. Hadice jsou konopné opatřené šroubením. Kupní cena v roce 1893 byla 780 zlatých,“ pokračoval s tím, že v roce 1997 proběhla generální rekonstrukce stříkačky podle dochované malířské výzdoby a fotografií.

„Originální nejsou lampy, které jsme museli nechat vyměnit v Praze. Zadní kola nám před pěti lety dělal kolář z Hrozenkova na Valašsku,“ doplnil Zwinger. „Dneska je to jen statická ukázka. Úplně jinak to vypadá, když je to i se zápřahem, s koňmi. V takovém případě přijedeme kupříkladu k zapálenému domečku a ten uhasíme. Stříkačka je zcela funkční. Každý rok s ní pořádáme soutěž, při které ji dohromady obsluhuje sedmičlenný tým,“ podotkl.

Kvůli nepříznivému počasí se však lidé venku příliš dlouho nezdržovali. Mnohem více času trávili uvnitř budovy Krajského úřadu. Mohli si ve skupinách prohlédnout kancelář hejtmana, vyzkoušet si dobové kostýmy, dámy se nechat nalíčit a učesat kadeřnicí a kdo chtěl, využil speciálního fotokoutku, aby si odnesl fotografii na památku.

„Hledali jsme nějaký program, kam bychom mohli o víkendu vyrazit s dětmi. Nakonec jsme se rozhodli, že se zajdeme podívat na Den otevřených dveří Moravskoslezského kraje a udělali jsme dobře,“ pochvalovala si Lucie Bartusková z Ostravy.

„Děti byly nadšené z historických aut a vystavených kol. Navíc ve škole v prvouce nyní probírají vznik Československa a tady mohly blíže vidět českou vlajku i státní symboly, když byla akce spojená s oslavami výročí od vzniku republiky,“ poznamenala Bartusková.

„Hodně nás pak zaujaly různé praktické ukázky a pak stolní hokej pro nevidomé, který si děti i přímo zkusily. Byl to zajímavý zážitek. Navíc atmosféru hezky dokreslilo dobové oblečení, které na sobě měli organizátoři. To bylo velice sympatické.“

Podobně reagovala také Kateřina Sivková. „Dnešní počasí nebylo na žádný výlet někam do přírody, tak jsme se přišli podívat tady. Zaujaly nás ukázky, které jsme si s dětmi mohli i sami vyzkoušet. Tohle bylo mnohem lepší než možnost ochutnat všelijaké sladkosti,“ usmála se Kateřina Sivková.

V poledne byla na programu diskuse s vedením kraje. Přestože se většinou lidé na podobných akcích tak trochu stydí a někdy jim chybí i odvaha k tomu, aby se zeptali na to, co je zajímá, na půdě kraje tomu bylo přesně naopak.

Návštěvníci se hejtmana Ivo Vondráka, popřípadě jeho náměstků ptali kupříkladu na to, jak chce kraj více podporovat divadelní spolky, jestli se dokáže postavit za lepší ovzduší v regionu či kdy by se Ostrava mohla dočkat kompletní dálnice do Opavy.

Nechyběly ani dotazy týkající se bezpečnosti v městské hromadné dopravě či opatřením proti výskytu drog, a sice v Ostravě-Jihu.

Fotogalerie