Nejnovější zprávy: Slovenská strela se během zkušební jízdy poškodila. Týden bude mimo muzeum Armin Van Buuren: Co jsem zažil v Ostravě, bylo neuvěřitelné!

Společnost

Deník uprchlice. Syn ve školce zpíval českou písničku, plakala jsem štěstím

Oksana Liashenko utekla se svým šestiletým synem Míšou z města Dnipro (bývalý Dněpropetrovsk). Portétní fotografka se stala spolupracovnicí Magazínu PATRIOT a píše i fotí svůj ostravský deník.

Foto: Oksana Liashenko

Na ukrajinském Pochodu jednoty, který se konal v neděli 15. května, jsme cítili spoustu dobrých emocí, sešlo se nás opravdu hodně.

Průvod začal na Masarykově náměstí a šel na Prokešovo náměstí, zpívali jsme hymnu Ukrajiny, děkovali České republice, hlasitě volali naše ukrajinská hesla: Sláva Ukrajině, Sláva hrdinům, Sjednocená Ukrajina, Svoboda nade vše! Smrt nepřátelům!

Předtím v sobotu na Eurovizi 2022 obsadila ukrajinská kapela první místo, měla jsem tak neuvěřitelnou radost, že je to malé vítězství, že Ukrajinu podporuje celý svět, že nejsme sami!

V Ostravě jsme se synem navštívili kreativní kurz, který se konal v Plato Art Space pro Ukrajince zdarma, bylo to velmi zajímavé a příjemné, dělali jsme si 3D domy našich snů, fotili, povídali si, děti byly velmi kreativní, žádný dům nebyl stejný. Děti i maminky byly spokojené.

Můj syn měl první akci ve školce, na kterou byli jeho rodiče pozváni, bylo to na Den Rodiny. Zpíval písničky v češtině, bylo to velmi dojemné, děti nás pohostily sladkostmi, hodně jsme se objímali, plakala jsem štěstím.

Doma jsem se Míši zeptala, o čem ty písničky jsou. Říkal, že to neví jistě, všem slovům nerozumí, ale pamatuje si je, protože jednu písničku si doma zpíval.

Do Ostravy přijela ukrajinská režisérka Kateryna Strilčenko, promítal se její dokument Oles Honchar - Slovo jako zbraň. Jeli jsme tam se synem.

Premiéra tohoto filmu se měla konat 24. února v mém rodném Dnipru, ale začala válka. S požehnáním manželky Olese Honchara, které je 95 let, se Kateryna rozhodla vyrazit do evropských zemí, aby nám promítla tento film, aby nám zvedla náladu, protože náš národ už utrpěl mnoho katastrof!

Velmi mě bolí, že mému dítěti je šest let a musí myslet na válku a přemýšlí o tom, jak by mohla skončit. Jak vysvětlit dítěti, co je to válka a hlavně PROČ se děje?

Svého syna od dětství učím být laskavým a rozvážným, řešit konflikty nejprve rozhovorem

A co říká moje dítě ve svých šesti letech? Mami, proč se nemůžeme dohodnout s Rusy? A na co jim je cizí země, Rusko je již tak velké? Mami, vymyslel jsem si bombu, která zničí všechny naše nepřátele, věříš mi?

Ptám se ho: synku, kdo ti tu chybí, a on mluví o Ukrajině a o tátovi.

Ptám se syna: co si myslíš, že lze udělat pro ukončení války? A on říká: Je třeba se spojit s dobrými zeměmi a společně VYHRAJEME!

Malé děti prožívají tolik věcí! My dospělí si myslíme, že jsou malé, ale ony dokáží přemýšlet jako dospělí...