Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Společnost

Děti bez domova o Vánocích samy nebudou. Oslaví je s partou na horách, chybí jen pár dárků

Děti z pěti severomoravských dětských domovů prožijí Štědrý den a vánoční svátky na horách. Už po dvaadvacáté je pro ně připravuje neziskovka Duha Zámeček, která se aktivitám pro dětské domovy věnuje dlouhodobě.

„Některé děti si příbuzní nebo pěstouni neberou domů ani na Vánoce, tak jim tyto nejkrásnější svátky v roce chceme zpříjemnit pobytem na horách s partou kamarádů,“ vysvětluje organizátor akce Vladislav Sobol, který pro ně během roku pořádá s rodinou a přáteli dobrodružné výpravy do přírody, tábory i sportovní akce.

Letošní Vánoce prožijí děti fiktivně v Austrálii. „Před rokem jsme dělali americké Vánoce, což se nám osvědčilo, hlavně rozdávání dárků až na Boží hod ráno. Když jsme dárky rozdávali večer, děti musely za chvíli na kutě, ale teď si s nimi můžou hrát celý den,“ vysvětlil Sobol a dodal, že zachovají i české vánoční tradice.

„Na Štědrý den budeme držet půst, samozřejmostí jsou koledy, krájení jablíčka. Ale třeba stromek zavěsíme na strop, aby bylo vidět, že jsme u protinožců, a stejně jako vloni upečeme krocana, ten dětem chutná mnohem více než ryba,“ dodal iniciátor projektu.

Pořadatelé představí dětem také další australské tradice, například setkávání širší rodiny a přátel, kteří si mezi sebou rozdávají malé dárky. „Společně vyrobíme malá mýdla, hezky je zabalíme a 25. prosince vyrazíme do vesnice, abychom je rozdali a popřáli vše dobré našim sousedům,“ vysvětlil Sobol.

Děti, kterých se sejde u stromečku kolem 40, se už teď těší na výlet do kravařského akvaparku nebo holandský biliard a stolní fotbal, které jim sponzorsky zapůjčí agentura Firemky.cz.

„Budeme taky společně péct cukroví a připravovat bramborový salát, pro zpestření chystáme legendární soutěž Šest ran do klobouku nebo speciální verzi show Tvoje tvář má známý hlas,“ dodala dcera hlavního organizátora Natálie Sobolová.

K úspěchu projektu chybí poslední dárky, které mohou zájemci zakoupit na webu www.mysinec.net/duhove-vanoce. Organizátoři přivítají také finanční příspěvky, které pomohou zajistit akce pro děti v příštím roce.

„Naším mottem je, že dětem do domovů nevozíme dárky, ale dáváme jim zážitky. Nepotřebujeme na ně miliony z EU, ale pomůže nám každá tisícovka od dobrých lidí nebo firem, které se chtějí zapojit do smysluplného projektu,“ naznačil Vladislav Sobol. Zájemci o spolupráci mohou kontaktovat pořadatele na adrese vladislav.sobol@zamecek.net.