Proměny kraje
13/12/2022 Petr Sobol

Dětská pohotovost v Ostravě se stěhuje, o pacienty se postarají tři nemocnice

Lékařskou pohotovostní službu (LPS) v Ostravě budou až do konce roku 2025 zajišťovat tři zdravotnická zařízení – Městská nemocnice Ostrava, ostravská fakultní nemocnice a společnost AJNA dental clinic. Rozhodli o tom krajští radní ve výběrovém řízení.

Na zajištění pohotovosti Moravskoslezský kraj ročně vyčlení ze svého rozpočtu až 12 milionů korun. „Lékařská pohotovostní služba poskytuje pacientům lékařskou péči v době, kdy praktičtí lékaři už neordinují a jim se náhle zhorší zdravotní stav. Neohrožuje je ale na životě a nevyžaduje zásah zdravotnické záchranné služby. Jednotlivé zdravotní výkony pohotovosti jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Ty však nekryjí celkové náklady provozu LPS, proto kraj hradí tuto ztrátu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že ze zákona o zdravotních službách je kraj povinen LPS na svém území zajistit.

Pro poskytování lékařské pohotovostní služby pro dospělé krajští radní ve výběrovém řízení vybrali Městskou nemocnici Ostrava na Fifejdách. Pokud budou na pohotovosti potřebovat ošetřit děti a dospívající, budou s nimi muset rodiče zajet do Fakultní nemocnice Ostrava v Porubě. Zubní pohotovost bude nadále zajištovat AJNA dental clinic v centru Ostravy.

„Jsme rádi, že se naplňování této služby rozdělí mezi všechny tři ostravské nemocnice. Každoročně jsme se postarali o tisíce dětských i dospělých pacientů, a často jsme se potýkali s nedostatkem lékařů, kteří na pohotovostech byli ochotni sloužit. To, že budeme poskytovat tento typ péče jen dospělým pacientům, odlehčí nejen panu primáři Kozlovi, který LPS dlouhodobě vede, ale také dětskému oddělení, které se staralo v posledních měsících navíc o pacienty z Frýdeckomístecka, kde provoz LPS zcela omezili. Toto ostravským rodinám i těm z blízkého okolí nehrozí, jen se v případě dětských pacientů změní cíl jejich cesty. O všechny pacienty, ať už malé nebo velké, bude v Ostravě postaráno stejně jako dosud, jen ve dvou nemocnicích, a třetí pomůže personálně,“ uvedl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.

Lékařskou pohotovostní službu pro dospělé v Ostravě bude od 1. ledna 2023 zajišťovat Městská nemocnice Ostrava ve všední dny od 17 do 22 hodin, o víkendech a ve svátečních dnech od 8 do 20 hodin. Moravskoslezský kraj jí na to bude přispívat přes 186 tisíc korun měsíčně.

Lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost bude od nového roku v ostravské fakultní nemocnici fungovat ve všední dny od 16 do 22 hodin, víkendy a svátky tu budou dětští lékaři sloužit od 8 do 22 hodin. Moravskoslezský kraj jí na to bude přispívat přes 286 tisíc korun měsíčně.

Zubní pohotovost bude jako doposud zajišťovat AJNA dental clinic v centru Ostravy. Pacienti ji budou moci navštívit od 18 do 6 hodin. O víkendu bude fungovat nepřetržitě. Moravskoslezský kraj jí na to bude přispívat 518 tisíc korun měsíčně.

Sdílejte článek