Byznys
12/06/2016 Jaroslav Baďura

Diamo hledá uplatnění starých dolů, v areálech pracuje 2600 lidí

Státní podnik Diamo, který se v Moravskoslezském kraji stará o areály bývalých dolů a zahlazování hornické činnosti, našel během 14 let uplatnění pro zhruba polovinu ze 647 převzatých objektů.

Postupně je zaplnilo 147 firem, které nyní zaměstnávají 2600 lidí. Ostatní objekty podnik zlikvidoval. V areálech podle ní působí strojírenské firmy, výrobci komponentů pro automobilový průmysl, ale například i pojišťovna, čalounictví nebo zámečnictví.

„Mezi nejúspěšnější areály pod správou státního podniku Diamo z pohledu nového využití patří Důl Jan Šverma v Ostravě, kde pracuje v různých firmách celkem přes tisíc lidí. Vytížený je také Důl Jeremenko, kde sídlí odštěpný závod Odra a kde kromě dvou stovek pracovníků našeho odštěpného závodu působí 25 firem, které zaměstnávají téměř 500 lidí,“ uvedl ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

Doplnil, že více než 150 lidí pracuje také ve firmách v areálu bývalého Dolu Petr Bezruč v Ostravě a v lokalitě Pokrok v Petřvaldě na Karvinsku (bývalý Důl Fučík). Úspěšný je také areál bývalého Dolu František v Horní Suché, ten už ale Diamo před 11 lety převedlo na obec.

Závod Odra se v současné době stará o 15 důlních areálů a dva nedůlní. Mezi hlavní činnosti závodu patří udržování hladiny důlních vod ve stanovené výšce řízeným čerpáním.

Závod má na starosti i monitorování a zajištění výstupu důlních plynů na Ostravsku a Karvinsku. Podnik také vyplácí sociálně zdravotní dávky bývalým horníkům a pečuje o 13 nemovitých a movitých kulturních památek, mezi kterými jsou například těžní věže.

O Diamu se v poslední době mluví také v souvislosti s insolvencí černouhelné společnosti OKD. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v květnu navrhl, aby část zaměstnanců propuštěných z OKD zaměstnalo právě Diamo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím ale nesouhlasil a Mládek návrh z jednání vlády stáhl.

Sdílejte článek