Kultura
15/03/2018 Admin PATRIOT

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě hostí unikátní výstavu

Návštěvníci Národního divadla moravskoslezského se mohou od pondělí 12. března těšit z nové výstavy. V Galerii současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka jsou k vidění obrazy Pavla Formana.

Malíř, performer, básník a světoběžník Pavel Forman (* 1977) pochází z Bruntálu, žil a studoval v Olomouci, Berlíně, působil a učil malbu v USA a momentálně zakotvil v Ostravě, kde vyučuje na Ostravské univerzitě. Zapojil se hned i do organizování zdejšího výtvarného života – v loňském roce například na Dole Michal připravil reprízu výstavy Art-Brut-All, jakéhosi výtvarného pandánu k hudebnímu metalovému festivalu Brutal Assault v Josefově.

Stojí ale i za výstavou Situace: Ostrava 2017, jejímž cílem bylo shrnout a ukázat současné umělce působící na Ostravsku nebo s Ostravskem spojené.

Ve svých excentrických realizacích, které sahají od malby přes street art, graffiti až ke konceptu a site specific instalacím artikuluje svá témata prostřednictvím nejrůznějších odkazů – využívá sprejů a šablon, pracuje s repeticí a serialitou, rád také využívá a parafrázuje obrazy známých osobností (TGM), pohádkových postav (Hurvínek, Medvídek Pú) a dalších vizuálních banalit a stereotypů spojených s národem, politikou, kulturou či náboženstvím.

Nic pro něj není svaté, nic ale není ani nízké a nehodné pozornosti. Vše je naopak připraveno k tomu, aby se toho bez skrupulí zmocnil a proměnil to ve vizi světa, možná dekadentního, možná dystopického, možná panoptikálního nebo apokalyptického, každopádně ale vysoce sugestivního svým direktivním zobrazením. Možná je to krásný nový svět, jak napovídá název výstavy v explicitní parafrázi odkazující k nejslavnějšímu dílu Antonína Dvořáka.

Stejně tak je ale možné, že Pavel Forman svými plátny dává nahlédnout za oponu všeho pravidelného, jasného, racionálního, harmonického a uspořádaného a v obrazech snad symbolicky přítomného v rastrech (mřížích?) na pozadí. Ostrým nasvícením scény dokáže přimrazit a překvapit všechny ty nepřipravené, zmutované a proměněné postavy a obyvatele alternativního světa ukrytého za všedností a připomínajícího někdy momentky z béčkových hororů či fantasy filmů.

Jeho plátna ovšem nejsou výsledkem dlouhých spekulací a složitě promýšlených kompozic, ani pečlivě a jasně formulovaného poselství. Jsou naopak silné právě rychlými spojeními a okamžikovými záblesky, v nichž se to, co je za denního světla jasné

a uspořádané, proměňuje ve svět, který je možná stejně nový jako starý, který ale žije svým vlastním životem. Tento svět nám může připadat znepokojivě povědomý možná právě proto, že i v něm hrajeme svou roli, aniž o tom víme, nebo si chceme připustit.

Diváci, které zaujme tvorba Pavla Formana, budou mít krátce po vernisáži další příležitost se s autorem a jeho dílem setkat – 23. března 2018 proběhne v 16 hodin komentovaná prohlídka výstavy Krásné nové světy a následně pak vernisáž autorovy retrospektivy v prostorách národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích.

Výstava bude otevřena vždy hodinu před představením až do 10. května 2018.

Sdílejte článek