Kultura
06/06/2023 Petr Sobol

Divadlo Jiřího Myrona čeká proměna. Podívejte se, jak by mělo vypadat

Národní divadlo moravskoslezské připravuje druhou etapu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Zahrne modernizaci hlediště a jevištních technologií, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku DJM s technickým zázemím.

Divadlo vysoutěžilo návrhy na revitalizaci vnitrobloku DJM. Práce architektů včetně vítězného návrhu Szymona Rozwałky a jeho týmu jsou k vidění na výstavě ve foyeru divadla. Druhou etapu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona včetně úprav vnitrobloku ale může NDM realizovat až poté, co opraví pavilon G na ostravské Černé louce a přesune tam produkce z Divadla Jiřího Myrona.

Druhou etapu rekonstrukce DJM shrnuje ředitel NDM Jiří Nekvasil: „Jevištní technologie v Divadle Jiřího Myrona jsou na hranici životnosti – mají více než 35 let. Je nutné je vyměnit za nové. Modernizace se dočká jeviště i hlediště. Opravíme a rozšíříme zázemí divadelního provozu: potřebujeme nové šatny, skladovací i zkušební prostory. Současné divadelní produkce kladou stále vyšší nároky na zajištění nejvyšší kvality a atraktivity divadelních inscenací. Modernizace ale zahrne například také vzduchotechniku a vytápění divadelního komplexu a to zlepší celkový divácký i zaměstnanecký komfort. Uvnitř divadla budeme mít víc zaměstnaneckých parkovacích míst a pamatováno je i na zeleň a nové napojení na vnější komunikace.“

Začít ovšem tato etapa může až poté, co se divadelní produkce z DJM přesunou do opraveného pavilonu G na Černé louce. Stavební povolení na rekonstrukci „Géčka“ dostalo divadlo letos na jaře a stavět by se mělo začít nejpozději na podzim, právě běží soutěž na dodavatele. Finance poskytne zřizovatel – město Ostrava, částečně se v závěrečných fázích bude podílet i NDM. V objektu a jeho okolí končí přípravné práce. Pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mohlo být přibližně za dva roky od zahájení stavby.

„Pavilon se promění v bílý dům na Černé louce. V Géčku vznikne studiová scéna, ta nám v budoucnu umožní plnohodnotně hrát a zároveň oživí dříve oblíbený prostor na výstavišti. Kapacitně a rozměrově jde o prostor určený divadlu a kulturním akcím pro asi 220 diváků, ale bude to prostor variabilní, s možností rozšíření. Takový divadlu i Ostravě chybí. Budeme jej pochopitelně plnohodnotně využívat i po dokončení druhé etapy rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona a předpokládáme, že 12 měsíců v roce,“ zdůraznil ředitel NDM Jiří Nekvasil.


Vizualizace: se souhlasem NDM

Návrh rekonstrukce pavilonu G je dílem spolupráce architektů z Ateliéru 38, s. r. o. s NDM. Divadelní „organismus“ navrhl scénograf NDM David Bazika, úkolem architektů Tomáše Bindera a Pavly Vymětálkové bylo vytvořit celkovou architektonickou koncepci budovy. „Výsledkem je jednoduchý čistý tvar „motýlka“ zvýrazněný bílou fasádou a velmi čistými geometriemi oken a dveří. Stavba bude mít elegantní organický vzhled jako pavilony brazilského architekta Niemeyera. Do parku bude otevřen prosklený trakt divadelního předsálí, směrem ke kolejím je trojpodlažní zázemí šaten a technického servisu. Hlavní prostor přehradí zvukotěsná příčka. Ta oddělí hrací část od zkušebny o velikosti reálných jevišť našich divadel, to nám chybí. V případě výjimečných větších projektů bude ale možné oba prostory propojit a použít jako jeden,“ popsal David Bazika.

„Rekonstrukce pavilonu G bude jedním z prvních kroků na cestě k nové podobě místa a budova se stane dalším důvodem pro navštívení tohoto důležitého veřejného prostranství v centru města. Zamýšlená proměna Černé louky bude spočívat v postupném dotvoření prstence staveb kolem zelené plochy tak, aby došlo k oživení a ucelení celé lokality, " doplnil ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) Ondřej Vysloužil.

Sdílejte článek