Nejnovější zprávy: ​Krátkodobé jízdenky v ostravské MHD od ledna zdraží Muž našel při bourání domu 111 let starou kolejnici. Daroval ji železárnám

Kultura

​Divadlo Mír navazuje inscenací Bull na první republiku i na světová divadla

Ostravské Divadlo Mír se s novou inscenací Bull pouští do odvážného experimentu, který v České republice nemá obdoby.

Hra navíc vybočuje z jinak výhradně komediálního repertoáru této nejmladší ostravské profesionální scény a kromě neobvyklého tématu šikany na pracovišti zaujme také svým obsazením. V jedné z hlavních rolí se totiž objeví známá herečka Kristýna Leichtová.

Divadlo Mír uvede inscenaci Bull pouze v únoru letošního roku. Vše započne gala premiérou v sobotu 2. února, poté budou jednotlivé reprízy uváděny prakticky každý den až do derniéry v sobotu 16. února. Divák má tak na výběr z mnoha termínů, kdy může zhlédnout mimořádnou inscenaci, u které již dopředu zná přesný počet repríz i datum derniéry.

Tento koncept byl využíván například za první republiky a nyní běžně funguje v zahraničních divadlech. V rámci českých činoherních divadel se však jedná o unikát. „Tento formát nás zaujal zejména svou časovou celistvostí. Pro divadlo i herce je navíc každodenní uvádění stejné hry technicky praktičtější," uvedl herec a umělecký šéf Divadla Mír Štěpán Kozub.

V jedné z hlavních rolí se poprvé na jevišti Divadla Mír představí Kristýna Leichtová,kterou diváci znají zejména díky televizním seriálům Comeback nebo Ohnivý kuře.

„Oslovil mě koncept, jakým je hra uvedena. Chtěla jsem být jeho součástí a toužila jsem po spolupráci s Divadlem Mír,“ říká o této příležitosti známá herečka. Vedle Kristýny se diváci mohou těšit na oblíbené mírové herce Štěpána Kozuba, Robina Ferra a zakladatele divadla Alberta Čubu, který se zároveň ujal režie.

„V divadelních hrách vždy hledám mimořádně herecké příležitosti a přesně to je případ inscenace Bull. Z této mé dvojí úlohy obavy nemám, respekt ale určitě ano. Navíc hraji jen malou roli a alternovat mě bude Vladimír Polák. Alespoň mám konečně jako herec absolutní svobodu,“ žertuje Čuba.

Autorem scénáře je současný britský dramatik Mike Bartlett, jehož hry jsou charakteristické propracovanou psychologií postav a sklonem k rezonujícím společenským problémům, čehož je Bull jasným důkazem.

Psychologické drama odehrávající se v korporátním prostředí totiž pojednává o tzv. mobbingu neboli šikaně na pracovišti. Tříčlenný pracovní tým jedné velké společnosti očekává příchod ředitele, který jednoho z týmu pravděpodobně propusti.

Rozjíždí se tak psychologická hra, ve které se střetávají rozličné světy hlavních protagonistů. Černý humor plný sarkasmu střídá vztek, bezmoc, strach i paranoia. Jisté jen jedno – jeden musí z kola ven.

Bull není výjimkou. Jak již bylo řečeno, poprvé se zde objeví herečka a novopečená maminka Kristýna Leichtová, kterou diváci znají zejména díky televizním seriálům Comeback, Ohnivý kuře, Gympl s (r)učením omezeným, Soukromé pasti, z pořadů StarDance aneb když hvězdy tančí či Pevnost Boyard, a z filmů Účastníci zájezdu a Bastardi.

Kristýna je však především divadelní herečkou, která má za sebou účinkování v mnoha českých divadlech (namátkou: Divadlo Komedie, Divadlo Ta Fantastika, Divadlo Na zábradlí, Strašnické Divadlo, Divadlo Hybernia a další).

Roli Michala ztvární umělecký šéf a herec Divadla Mír Štěpán Kozub, který před pár měsíci obdržel cenu za nejlepšího herce na festivalu nezávislých hororových filmů v Las Vegas.

Třetí hlavní rolí je Tomáš v podání Robina Ferra, který je jedním z nejobsazovanějších herců tohoto mladého divadla. Roli šéfa společnosti, pana Kolmanna, si vzal na starost režisér této hry Albert Čuba, který bude alternován Vladimírem Polákem, hercem Národního divadla moravskoslezského.

Gala premiéra se uskuteční 2. ledna 2019.Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách www.divadlomir.cz.