Společnost
22/11/2022 Petr Sobol

Dívka (14) z Ostravy se nadýchala jedovatého plynu. Oživovali ji půl hodiny

Dvě události spojené s otravou jedovatým plynem řešili v rozmezí několika desítek minut v pondělí večer hasiči a záchranáři v Moravskoslezském kraji.

Minutu před půl jedenáctou byla jednotka ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Kopřivnici vyslána do obce Závišice k ohlášené signalizaci čidla v karmě.

Po příjezdu hasičů na místo události jejich detektory naměřily přítomnost oxidu uhelnatého, zdravotníci z místa odvezli do nemocnice jednu osobu v bezvědomí. Zdravotníci jednasedmdesátiletou ženu ihned vynesli z koupelny, ve které se nacházela, a zahájili intenzivní větrání prostor. Pacientce podali kyslík, léky a připojili ji k monitoru srdeční činnosti. Byla transportována do novojičínské nemocnice a odtud ji záchranáři následně přepravili na specializované pracoviště s hyperbarickou komorou do Městské nemocnice Ostrava," řekl mluvčí záchranárů Lukáš Humpl. Dalším dvěma obyvatelům domu se nic nestalo.

Před třiadvacátou hodinou pak hasiči a zdravotníci vyjeli v Ostravě do Muglinova k měření koncentrace oxidu uhelnatého u karmy. Na místě zasahovali u čtrnáctileté dívky, která byla nalezena rovněž v koupelně. Pacientka nejevila známky života a blízcí proto podle instrukcí operátorky zahájili nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický," dodal Humpl.

Sdílejte článek