Společnost
19/10/2024 Petr Broulík

Do areálu hlučínské štěrkovny už mohou cyklisté, hřiště a voda jsou však dál kontaminované

Foto: se souhlasem Hlučína

Nedávná povodeň vyřadila z provozu i oblíbený areál Hlučínského jezera, kam řada obyvatel Hlučína, okolních obcí a Ostravy ráda vyráží za rekreační zábavou. Areál znovu otevřel své brány ve čtvrtek.

Aktuální kvalita vody však v Hlučínském jezeře neumožňuje koupání. Částečně přístupná však už je část cyklostezky na levém břehu řeky Opavy a stavbaři začali opravovat hřbitovní zeď, která se zřítila v polovině září při povodni. Na počátku týdne také skončil stav nebezpečí v Hlučíně a okolních obcích.

Cyklostezka na levém břehu řeky Opavy je podle Andrey Vojkovské z tiskového úseku města Hlučína přístupná až po most přes řeku Opavu směrem na Jilešovice. „Další úsek je pro veřejnost uzavřen, protože tam stavbaři připravují opravu poškozené čelní hráze,“ sdělila.

Povodní kontaminovaný písek musí pryč

Místostarosta Hlučína Václav Škvain předpokládá, že oprava poničené cyklostezky a čelní hráze budou trvat až do konce letošního roku. „Veřejnost proto musí dbát zvýšené opatrnosti při pohybu po otevřené části stezky, protože levobřežní hráz kolem řeky Opavy je na pár místech poškozená. Její opravy budou následovat spolu s opravami další části čelní hráze, harmonogram těchto stavebních prací však zatím nemáme k dispozici,“ řekl místostarosta Škvain.

Veřejnost sice od čtvrtka 17. října může do areálu, na jeho území však probíhají sanační práce v budovách. Obměnu čeká také písek na hřištích, který povodně kontaminovaly. S omezením jsou přístupná také hřiště pro děti, kterými se prohnala velká voda.

Kvalita vody v jezeře po povodni není dobrá, mikrobiologický a chemický rozbor prokázal několikanásobně překročené limity znečištění. Proto je její kvalita na úrovni třetí třídy. Voda je znečištěná a není vhodná ke koupání,“ upozornila Vojkovská. Omezen je také vstup do míst, která jsou ohraničena páskou.

Pro příští rok slibují nejvyšší kvalitu vody

Zástupci příspěvkové organizace Sport a kultura Hlučín konzultovali další úpravu povodní znečištěné vody v oblíbené štěrkovně s odborníky z Ostravské univerzity, Státního zdravotního ústavu v Praze a s Povodím Odry. Nyní budou jednat s vedením hlučínské radnice, jak dál pokračovat, aby byla kvalita vody v Hlučínském jezeře pro koupání v příští sezoně co nejvyšší.

Ke dvanácti hrobům, na které spadla hřbitovní zeď, není přístup

Od úterý 15. října město také zcela otevřelo povodní poničený hlučínský městský hřbitov. „Omezení vstupu platí jen pro dvanáct hrobů, které poškodil sesuv hřbitovní zdi, nebo se nacházejí v bezprostřední blízkosti sesuvu a hrozí u nich nebezpečí úrazu a další uvolňování zeminy. Místo s poškozenými hroby a okolí sesuvu je oploceno a veřejnosti není přístupné,“ sdělila Vojkovská.

Radní města Hlučína už schválili opravu zřícené části stěny na městském hřbitově. Dělníci ji odstraní a na jejím místě vybudují novou opěrná stěnu, tentokrát se železobetonovým jádrem. Bude mít ale stejný vnější vzhled jako měla původní stěna. K obnově přednostně použijí materiál ze současné stěny a doplní ho novým kamenem, který bude vzhledem i rozměry odpovídat tomu současnému. Korunu nové stěny přikryje stříška z cihel, která bude vzhledem i způsobem zdění rovněž odpovídat původní zděné stříšce.

Město odstraní stromy u zdi, aby stěnou neprorůstaly

„Z preventivních důvodů necháme odstranit stromy a keře poblíž stěny, aby jejich kořeny stěnu neprorůstaly. Do tří let necháme provést zesílení všech částí opěrné stěny, a to v místech s výškou nad jeden metr,“ dodala starostka města Petra Tesková.

Opravy na hřbitově provede firma Fichna – Hudeczek, oprava bude stát 1,7 milionu korun. Půl milionem korun na ni přispěl z takzvané rychlé povodňové pomoci Moravskoslezský kraj.

Sdílejte článek