Kultura
06/09/2021 ČTK

Do divadel se vrátil život. Lidé kupují vstupenky na last minute

​Menší zájem o předplatné, více lístků prodaných těsně před představením a s tím související občasné fronty. Nemoc covid-19 změnila chování některých návštěvníků ostravských divadel.

Například v případě Národního divadla moravskoslezského jich do hlediště přichází o něco méně než před epidemií a vstupenky kupují na poslední chvíli. Nejčastěji poslední týden před akcí. Přesto se divadelníci na novou sezonu těší. Připravují premiéry, které museli kvůli uzavření divadel odkládat. V některých případech i třikrát. Zástupci divadel to řekli ČTK.

Národní divadlo moravskoslezské podle své mluvčí Šárky Swiderové v poslední době prodloužilo možnosti rezervací vstupenek až ke dni představení a vstupenky prodává nyní maximálně tři měsíce dopředu. „Dříve bylo běžné prodávat až pět měsíců dopředu a rezervace jsme drželi většinou do týdne před představením, pak byly uvolněny," řekla.

Důvodem změny je fakt, že momentálně se prodeje vstupenek výrazně zvedají tak týden před představením. Snažíme se tedy divákům vyhovět prodloužením možnosti vyzvednout vstupenky nebo si je přijít vyměnit za vouchery za neodehraná představení. V samotný den představení si lidé vyzvedávají hlavně své rezervace," řekla.

Ohlasy na první představení divadla včetně premiéry dramatu Diplomacie byly podle Swiderové ze strany diváků skvělé. West Side Story se dočkala aplausů vestoje a diváci neskrývali nadšení z toho, že mohou zase do divadla. Trpělivě předkládají i patřičná potvrzení o bezinfekčnosti a ti, kteří zapomněli na platný test, si jej koupí u nás a ochotně udělají. Jsou prostě trpěliví a my i za to děkujeme," dodala.

Většinu plánovaných premiér pro minulou sezonu největší divadlo v kraji přesunulo na první část sezony aktuální. Celkem tak má v sezoně 2021/2022 v plánu 22 premiér. Některé premiérové tituly byly přesunuty už z prvního lockdownu na tuto, respektive další sezony. Týká se především oper, sólisté už mají jiné závazky a delší posun byl tedy nutný. Změny jsou ale podle Swiderové v nabídce činohry i muzikálu.

Špinarka i Šikmý kostel

Divadlo Petra Bezruče pro novou sezonu, kterou nazvalo Zpátky ve hře, připravuje čtyři premiéry. Je mezi mezi nimi inscenace o zpěvačce Věře Špinarové Špinarka nebo adaptace oceňovaného románu Karin Lednické Šikmý kostel. Podzim ale bude patřit trojici premiér, na které se zkoušelo v uplynulé sezoně. Kvůli celosvětové pandemii a všem nařízením s ní spojeným je ale diváci zatím neměli možnost vidět," uvedla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Dodala, že v jejich případě obchodní oddělení výraznou změno oproti minulým sezonám nezaznamenalo. „Zájem o předplatné je stejný. Představení naplánovaná na září a říjen máme už téměř všechna vyprodaná," uvedla.

Komorní scéna Aréna připravuje na novou sezonu čtyři premiéry. I zde uvedení některých inscenací zkomplikovala epidemie a vládní nařízení s ní související. Dvě z chystaných inscenací budou v Česku uvedeny poprvé. „Sezona se ponese v duchu návratů, například návratu divadla k lidem," řekla mluvčí souboru Sylvie Vůjtková. Dodala, že k vidění bude například tragikomedie Komáři britské dramatičky Lucy Kirkwoodové, česká klasika Naši furianti, které Ladislav Stroupežnický napsal jako obraz života na vesnici.

Ostravské divadlo loutek pro novou sezonu 2021/2022 připravuje tři premiéry. „První premiérou nové sezony bude vinou epidemie odložená premiéra inscenace pro adventní čas Vánoční hra aneb O tom slavném narození. Ostravský autor Tomáš Vůjtek napsal hru, která zcela současným jazykem navazuje na tradice lidových barokních her. Klasický biblický příběh o narození Ježíška rozehraný na půdorysu souboje andělů s čerty režíruje Václav Klemens. Celá inscenace je protkána známými koledami i zbrusu novými písničkami," řekla mluvčí divadelního souboru Tereza Zlámalová.

Sdílejte článek