Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Regiony

Do Karviné míří kontejner pro bezpečné setkání se seniory

Vzhledem k tomu, že olympijské Hry v Tokiu jsou přesunuty kvůli koronavirové pandemii na příští rok, svou úlohu vzdělávací kontejner Olympijského festivalu bude plnit jinak.

Foto: Český olympijský výbor

Jeho prvotním účelem bylo navštěvovat města po celé České republice a zvát na sportování během Her v Tokiu. Teď dělá radost seniorům, kteří se mohou vidět se se svými blízkými a téměř po třech měsících si osobně popovídat.

Tento speciálně upravený modul přiveze v pondělí 1. června 2020 olympionik a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor do Léčebny pro dlouhodobě nemocné v areálu Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Karviná se tak stane druhým městem, které bude mít setkávač pro své seniory k dispozici.

„Po ukončení nouzového stavu se v Karviné začal vracet život do normálu. Návrat ke klidnějším dnům však překazilo ohnisko nákazy, které se objevilo na Dole Darkov společnosti OKD. Všechny domovy seniorů, zdravotní zařízení a instituce poskytující sociální péči jsou i nadále veřejnosti a návštěvám zavřené," řekl primátor města Karviné Jan Wolf.

"Mé poděkování patří Českému olympijskému výboru, že našim seniorům umožní kontakt se svou rodinou právě pomocí setkávače. Je to skvělé řešení v tuto nelehkou dobu. Senioři se tak mohou těšit na to, že konečně zase uvidí své blízké při osobní návštěvě a budou si moct popovídat,“ dodal primátor.

„Všichni v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji jsme se těšili na ukončení nouzového stavu a znovu obnovení běžného provozu nemocnice, včetně možnosti návštěv pro naše pacienty. Pacienti, kteří jsou u nás v dlouhodobé péči, jsou již velmi dlouhou dobu izolováni od svých blízkých a zejména psychicky je pro ně situace velmi náročná," říká Ivo Žolnerčík, ředitel karvinské nemocnice.

„Inspirovali jsme se v Holandsku, kde dlouhé odloučení seniorů řešili jednoduše upraveným kontejnerem. Oslovili jsme tedy partnery Olympijského festivalu a ti nám během dvou týdnů pomohli speciální kontejner vytvořit,“ říká generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík a dodává: „Doufáme, že pomůžeme rodinám v Karviné zlepšit nelehkou dobu.“

Vnitřní prostor setkávače je přepažený plexisklem, čímž vznikly dvě stejné místnosti a návštěvníci se tak bezpečně vidí. Lidé spolu mluví přes mikrofony. Pokud nějaký senior opravdu špatně slyší, může využít připravená sluchátka.

Setkávač má dva oddělené vchody, aby se lidé přímo nepotkali. Po každé návštěvě následuje dezinfekce prostoru a po celou dobu v obou částech běží čistička vzduchu.