Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Společnost

Do Ostravy míří dvouposchoďové autobusy. Měly by vozit turisty mezi DOV a zoo

​Dvoupatrové autobusy s ekologickým pohonem by možná v příštím roce mohly vozit cestující na nové výletní lince mezi ostravskou zoologickou zahradou a Dolní oblastí Vítkovice.

Koláž: Magazín PATRIOT

Po předchozích dvou nezdarech, kdy se do výběrového řízení nepřihlásil žádný zájemce, jsou v soutěži na dodávku doubledeckerů dva uchazeči, řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

"Dopravní podnik zatím ty doubledeckery soutěžil dvakrát a ani jednou neuspěl. Teď při tom třetím výběrovém řízení mu přišly dvě nabídky, které se v tuto chvíli zkoumají, jestli vyhovují zadání," uvedl Macura.

Podle něj jde v obou případech o zahraniční zájemce. "Mám naději, že ty dvě nabídky vyhoví. Ten autobus je vlastně dělaný na míru pro Ostravu, to není něco, co by někde sjíždělo z pásů, takže ta dodávka by pravděpodobně byla až začátkem roku 2020," řekl Macura.

Podle něj město trvalo na tom, že chce mít doubledecker s ekologickým pohonem. Město totiž v minulosti opakovaně avizovalo, že do roku 2020 chce mít v Ostravě MHD bez dieselového pohonu.

Výrazně obměňuje také vozový park a například pro městskou policii či na úřady pořizuje vozidla na stlačený zemní plyn (CNG) či elektromobily. Právě požadavek alternativního pohonu znamenal pro firmy problém.

"Chtěli jsme nízkoemisní nebo bezemisní vozidlo, tedy CNG nebo elektrobus nebo nějaký hybrid, tedy kombinace obojího, a to bylo tou největší překážkou v tom, abychom nějaké nabídky dostali," řekl Macura.

Pokud nabídky firem budou odpovídat zadání, mohl by být vítěz výběrového řízení vybrán v řádu několika týdnů.

Doubledecker, který je známým symbolem Londýna, by měl turisty přepravovat mezi Dolní oblastí Vítkovice a ostravskou zoo. Právě tyto dva cíle patří k největším turistickým lákadlům ve městě.

V případě zoo by navíc tato atrakce mohla i zmírnit problémy s parkováním, které tam bývá především o víkendech či svátcích.