Nejnovější zprávy: Slavnostní otevření nového showroomu Lexus Ostrava mělo náboj Coufal trápil hvězdného Ronalda, z Frydrycha je kapitán polské Wisly

Politika

Do voleb půjde v kraji 19 politických uskupení. V čele jsou Vondrák, ale i Okamura a Volný

Do letošních voleb půjde nižší počet politických uskupení než před čtyřmi lety. Celkem chce získat křeslo ve Sněmovně 548 kandidátů.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Foto: Vladimír Pryček

Krajský úřad Moravskoslezského kraje zaregistroval kandidátní listiny všech 19 politických uskupení, která je podala pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Zástupci stran a hnutí, které úřad vyzval, udělali potřebné úpravy. ČTK to dnes řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Krajský úřad vyzval k úpravám dva politické subjekty, oba stihly své kandidátky upravit, takže úřad do kandidátních listin nezasahoval, ani v nich neškrtal. Které dvě strany byly vyzvány k opravám či doplněním, nemůžeme sdělit," uvedla Birklenová. Strany na kandidátkách mohly opravovat běžné nepřesnosti v titulech, věku nebo místu bydliště kandidátů.

V roce 2017 kandidovalo v kraji do Sněmovny 26 uskupení. Letošní pokles počtu kandidátek je mimo jiné důsledkem vzniku koalic. Jednu tvoří uskupení Spolu, které sestavilo listinu ze zástupců ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Všechny tři strany před čtyřmi roky kandidovaly samostatně. Podobně je to s koalicí Pirátů a STAN.

Celkem chce získat křeslo ve Sněmovně 548 kandidátů. Kandidátku podaly všechny současné sněmovní strany. ČSSD v regionu do voleb opět povede ministr kultury Lubomír Zaorálek a hnutí ANO opět hejtman Ivo Vondrák. V čele komunistů je stejně jako před čtyřmi lety poslanec Leo Luzar. Koalici SPOLU povede poslanec Zbyněk Stanjura, který byl posledně lídrem ODS. Lídrem kandidátky koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ je poslanec Lukáš Černohorský, i on stál v čele kandidátky Pirátů i v roce 2017. Lídrem kandidátky SPD bude předseda hnutí Tomio Okamura. Před čtyřmi lety kandidátku vedl Lubomír Volný, který letos stane v čele uskupení VOLNÝ blok.

V Moravskoslezském kraji před čtyřmi lety vyhrálo sněmovní volby se značným náskokem hnutí ANO, které získalo 35,42 procenta hlasů. Na druhém místě byla s 13,87 procenta hlasů SPD Tomia Okamury. Následovala ČSSD s 8,83 procenta, KSČM s 8,69 procenta, Piráti s 8,64 procenta, ODS se 7,47 a KDU-ČSL s 6,45 procenta hlasů.