Společnost
22/09/2020 Petr Broulík

Dobrá zpráva: máme nejméně nakažených v zemi. Špatná: zasaženy jsou školy

Zatímco v červnu a červenci se zraky obyvatel republiky až vyčítavě dívaly na vzestup nákazy koronaviru v dolech OKD, dnes je na tom Moravskoslezský kraj co do počtu nakažených covid-19 na sto tisíc obyvatel možná nejlépe v zemi.

Bohužel se nákaza stále šíří ve školských zařízeních v kraji, v současnosti ji hygienici evidují v osmi mateřských, jednačtyřiceti základních a dvaceti středních školách v kraji.

„Nemocných sice i v kraji jako v jiných částech země přibývá, nicméně s těmi sto deseti nakaženými na sto tisíc obyvatel za posledních čtrnáct dní jsme v podstatě na tom nejlépe v celé České republice. To ovšem není důvod k nějaké velké radosti, protože dobře víme, jak je tato pandemie zákeřná a jak se rychle dokáže šířit,“ řekl dnes po jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje hejtman Ivo Vondrák.

Musíme být ve střehu. Razantně přibývá hospitalizovaných

Dodal, že proto musí být hygienici v kraji pořád ve střehu. „Musíme se především starat o potřebná lůžka, protože razantně přibývá hospitalizovaných s covid-19. Dnes jich máme v našich krajských nemocnicích jednapadesát,“ řekl hejtman, nicméně jako dobrou zprávu uvedl, že se kraj se všemi poskytovateli zdravotní péče minulý týden dohodl na projektu „nemocnice v nemocnici.“

Co to je? Hejtman vysvětlil, že všechny nemocnice vyčlení určitý počet lůžek určených pouze pro lidi s těžším průběhem nemoci.

„To je už dnes splněno a nemocnice jsou připraveny přijímat pacienty s covid-19. Nejen ty krajské nebo fakultní nemocnice,“ řekl hejtman.

„Máme také k dispozici 166 volných plicních ventilací. Avšak v současnosti je v našem kraji stále relativně klidná situace a případné těžší pacienty v těžkém stavu máme kam uložit a jak se o ně postarat.“

Na VŠ jen laboratorní výuka a na venkovních akcích nad sto účastníků roušky

Ivo Vondrák také informoval o dvou nových opatřeních krajské hygienické stanice. Na vysokých školách už se nevyučuje teorie - pouze distančním způsobem.

„Na těchto školách bude probíhat pouze laboratorní výuka. Druhým opatřením je, že na hromadných venkovních akcích je nutné nosit roušky, pokud se jich účastní sto a více osob,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

Jako novinku uvedl, že nemocnice a sociální zařízení kraje začnou využívat nového systému testování, který v minulých dnech otestovali na státním Zdravotním ústavu v Ostravě. Tento systém dokáže identifikovat pozitivního pacienta do třiceti minut po odebrání testu.

„Je to však zařízení určené jen pro pacienty s příznaky a vyžaduje zdravotníka a profesionální odběr. Ovšem je to i něco, co by mohlo odlehčit našim odběrovým centrům. Chceme nakoupit dvacet těchto setů a pokrýt jimi naše nemocnice a sociální zařízení,“ řekl Ivo Vondrák.

Roman Prymula je člověk, který boji proti nákaze skutečně rozumí

A co říká hejtman na dnes nastoupivšího nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu? „Byli jsme s panem profesorem Prymulou v kontaktu už v době první vlny koronaviru. Už před měsícem jsem říkal, že tu máme druhou vlnu, a až teď se o tom hovoří oficiálně. Podle mne je Roman Prymula člověk, který boji proti nákaze skutečně rozumí. Je to člověk, který je svou profesí na epidemiologii orientován a je to taky voják. Takže si myslím, že by do jisté míry nyní měla být rozhodování v dalším boji proti koronaviru jasná a zřejmá. Abychom se nedostali do situací protichůdných a zmatečných rozhodnutí. Což podle mne také krizové řízení vyžaduje,“ míní hejtman Ivo Vondrák.

Sdílejte článek