Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Společnost

Dobrá zpráva z Moravskoslezského kraje. Číslo R kleslo na 0,99

​Přestože v republice podle médií a komentářů politiků dochází k jakési stagnaci nákazy nemoci covid-19, hejtman Moravskoslezského kraje a šéf dnes opět jednajícího krajského krizového štábu Ivo Vondrák zatím nemá odvahu hovořit o zásadnějším snižování počtů nemocných.

Ilustrační foto: pixabay.com

„To si budeme ještě muset chvíli počkat. Ale vypadá to tak, že se mírně snižuje virová zátěž díky tomu, že platí a lidé dodržují vydaná nařízení,“ řekl hejtman.

Uvedl, že v Moravskoslezském kraji se číslo reprodukce nákazy snížilo už dokonce pod hodnotu jedna celá. „Je to dokonce 0,99,“ řekl Ivo Vondrák.

Horší zprávou podle něho je, že kvůli počtu nakažených narůstá zatížení krajských nemocnic. „A to zejména na lůžkách ARO a JIP, což je nepříjemné, protože tato lůžka musí být připravená i pro ty, kteří onemocní jinou chorobou než covidem-19,“ řekl hejtman.

Upřesnil, že za posledních 24 hodin přibylo pět pacientů na lůžkách JIP a sedm pacientů na umělých plicních ventilacích. "Jsme u těchto lůžek na kritickém bodě. Už nejsme v takové situaci, abychom mohli přijímat pacienty z jiných krajů,“ upozornil hejtman.

„A tak naše krajské a soukromé nemocnice už jsou téměř s lůžky na mezích svých možností, takže to bude muset řešit fakultní nemocnice. Ta je také velmi vytížená, ale profilací bude udržovat tak dvacítku volných lůžek, abychom tam mohli přijímat dál pacienty,“ popsal Ivo Vondrák.

Podle něj se však zatím v našem kraji, kdy v jiných zdravotní systém kolabuje, držíme v těchto dnech stále „s hlavou nad hladinou vody a stále ještě dýcháme relativně čerstvý vzduch“.

Očkování běží skvěle, také díky praktickým lékařům

Díky vysokokapacitnímu očkovacímu centru na ostravském výstavišti Černá louka je stále více lidí naočkovaných a to i díky očkování v ordinacích praktických lékařů.

„Moc za to chci praktikům poděkovat, skvěle se k očkování přihlásili a očkovali i přes víkend. A je to vidět. Razantně nám nastoupila efektivita očkování. Dnes máme proočkováno 28 procent vakcíny AstraZeneca, u Moderny je to 82 procent a u vakcíny Pfizer BioNTech téměř 93 procent,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Vyčíslil, že praktičtí lékaři proočkovali ve svých ordinacích 2 856 dávek vakcíny a tento týden zamíří dalších 2 300 dávek vakcín AstraZeneca dalším praktickým lékařům.

„V březnu bychom měli dostat do našeho kraje celkem 26 931 dávek AstryZenecy,“ řekl hejtman a dodal, že dnes už praktikům nerozvážejí vakcíny hasiči jako doposud, ale na jejich místo nastoupila soukromá firma.

Lékaři denně naočkují až tři tisíce lidí

Hejtman Ivo Vondrák informoval, že denně lékaři naočkují proti covid-19 zhruba dva a půl až tři tisíce lidí. Upozornil také, že kraj rozváží vakcíny do všech okresů tak, aby procentuálně jejich počet odpovídal počtu obyvatel okresů. „Tento týden se chceme soustředit na doočkování zdravotníků a také na očkování učitelů,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

A zdůraznil, že očkování běží „podle plánu“. „Očkování v před týdnem otevřeném centru na Černé louce velmi pomohlo, protože se podařilo odstranit fronty učitelů na očkování. A počet očkovaných bude narůstat, abychom v dubnu mohli se zvýšenými přísuny vakcín naočkovat v kraji denně jedenáct až dvanáct tisíc lidí denně,“ řekl hejtman.

Ambulantní specialisté by mohli pomoci v očkovacích centrech

Ivo Vondrák řekl, že v této době, kdy stát vyzval k pomoci ambulantní specialisty, nechce kraj žádnému z nich nařizovat, aby zavřel svou ordinaci a šel pracovat do nemocnice.

„Chceme to řešit na bázi dobrovolnosti a domluvy. Ambulantní specialisté od nás dostali takovou tabulku, kde každý z nich nabídne, do které nemocnice by chtěl nastoupit, kdy a jakou dobu by v ní chtěl strávit, a s jakou profesí by mohli pomoci. My tento seznam pošleme nemocnicím a na základě jejich požadavků se poté s těmito specialisty domluvíme na formálním vyplnění potřebných příkazů. Nechceme vydávat nějaké plošné příkazy, navíc ne každý specialista může přijít na JIP a pracovat tam, zvláště v této kritické době,“ řekl hejtman.

Dodal, že tito ambulantní specialisté by však mohli výrazně pomoci právě v centrech při očkování lidí. „Když budou v očkovacích centrech, tak my můžeme lékaře z nemocnic, kteří v centrech nyní očkují, nechat v jejich nemocnicích, kde mohou dělat svou práci,“ upozornil hejtman.

Podobně kraj přistoupí k povolávání mediků ze studií na pomoc při zvládání pandemické krize. „Shodli jsme se na tom, že nebudeme k pomoci povolávat do služby maturanty a ani studenty šestých ročníků vysokých zdravotnických škol, aby měli čas se připravit na své závěrečné zkoušky. Budeme povolávat studenty čtvrtých a pátých ročníků vysokých škol a třetích ročníků na střední škole. Ale nejprve budeme jejich povolání řešit s děkanem ostravské lékařské fakulty a řediteli nemocnic. Nejde o to něco přikázat a nakázat. Věřím, že se mezi studenty najde řada dobrovolníků, kterým tyto pracovní příkazy vystavíme,“ řekl hejtman.