Společnost
13/01/2022 Petr Sobol

Dojemná chvíle. Malí umělci vytvořili obraz pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Strach, bolest, ale i naději znázornili žáci z 4.C Základní školy Frenštát pod Radhoštěm na společném obraze určeném pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

Zdařilé zpodobnění nemoci jim přineslo ocenění ve výtvarné soutěži Rozsviťme ČR, kterou organizuje Nadační fond IMPULS. Motivem letošního pátého ročníku bylo kromě tradičních slunečnic i heslo Co oči nevidí.

Do kreslení se se svými spolužáky zapojil i devítiletý Martin, který se o roztroušené skleróze dozvěděl poprvé ve škole. „Když jsme ve třídě dělali výkres pro lidi s roztroušenou sklerózou, uvědomil jsem si, jak to mají těžké. Jsem rád, že se náš obrázek líbil,“ hodnotí svůj úspěch. Do soutěže Rozsviťme ČR, kterou pořádá Nadační fond IMPULS, zapojila děti jejich třídní učitelka Drahomíra Palionová. Věří, že malování na podporu pacientů její malé svěřence obohatilo. Ostatním učitelům i rodičům radí, aby se podobným těžším tématům nevyhýbali, a naopak o nich s dětmi otevřeně mluvili. „Zakázaná by měla být odbývající fráze ‚na to jsi ještě moc malý nebo malá. Za dobu mé učitelské praxe jsem měla možnost pracovat s různými třídními kolektivy, ale nikdy jsem se nesetkala s tak empatickými a citlivými dětmi, jako je tomu v současné třídě,“ vypráví třídní učitelka a dodává: „V hodině čtení a výtvarné výchovy jsme si povídali o roztroušené skleróze. Děti měly spoustu otázek, které se týkaly tohoto onemocnění, a zároveň se téma stalo podnětem k další diskuzi, jak můžeme pacientům pomoci. Vlohy k soucitu a pochopení máme úplně všichni. Jen je nutné je v dětech rozvíjet.“

Úsilí malých umělců ocenili také zástupci Nadačního fondu IMPULS, kteří jim předali drobné dárky v podobě nákrčníků a ekologických lahví na pití. „Letošní téma Co oči nevidí dalo dětem více prostoru pro fantazii. Motivy očí propojily s tradičními slunečnicemi, které soutěž provázejí od samého počátku,“ říká za organizátory Kateřina Bémová z NF IMPULS.

Do malování se ve Frenštátě zapojili i žáci z 5.B pod vedením učitelky Terezy Mikeskové, která se o výtvarné soutěži dozvěděla právě od své kolegyně. „Dětem jsem ještě před samotným kreslením zkusila vysvětlit, jak mohou lidé s roztroušenou sklerózou vnímat svět. Jejich reakce byla lekcí pro dospělého. Samy se chtěly do soutěže zapojit, a tím pomoci nemocným lidem,“ popisuje s úsměvem na tváři učitelka.

Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který je určen právě pacientům s roztroušenou sklerózou. „O pacienty je tam skvěle postaráno, každý rok v Žirči mimo jiné společně sázíme slunečnice,“ uzavřela Kateřina Bémová.

Sdílejte článek