Proměny kraje
30/03/2020 Petr Broulík

Domovy důchodců v Moravskoslezském kraji jsou bez nákazy

​Obyvatelé kraje se v těchto dnech stále setkávají na ulicích či v dopravních prostředcích s lidmi, kteří si s sebou často v igelitkách nosí „celý svůj dům“.

Někteří z nich mají i roušky, ale jejich život je v dnešním nouzovém stavu ještě horší než jindy. Nemají kde být a mnozí se moc nechtějí smiřovat s často přísným a je omezujícím režimem v azylových zařízeních.

Například v Ostravě je takových lidí kolem devíti stovek. Někteří lidé dokonce tyto bezdomovce považují za potenciální nebezpečí šíření nákazy.

Hejtman: Musíme problematiku bezdomovectví řešit

Případné zajištění ochrany osob bez přístřeší je však jednou z oblastí, které je podle představitelů kraje v současnosti ne moc snadné vyřešit. „Dnes budeme jednat s poskytovateli služeb pro bezdomovce a další osoby bez přístřeší, se Slezskou diakonií, Charitou a Armádou spásy. Abychom zajistili definování objektů, které by mohly být nebo jsou k ochraně těchto obyvatel vhodné. Nicméně je třeba si na rovinu říci, že jsme při řešení tohoto problému ve stavu legislativní nedostatečnosti. Tyto lidi nelze násilím v těchto domech zavřít. Čili je to také o jejich dobré vůli, zda budou nebo nebudou chtít třeba v azylových domech zůstat. Nicméně musíme to nějakým způsobem řešit,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Kraj však bezdomovce neeviduje a nezná jejich počet. „Nedokážu to odhadnout. Jsou registrováni na obcích a městech. Na druhou stranu máme informace, že možná hůře než bezdomovci, kteří žijí někde pod mostem, jsou na tom lidé, kteří jsou třeba vykázáni ze svých domovů kvůli nějaké násilné činnosti. Asi tento problém nebudeme moci vyřešit jednou budovou někde v kraji. Bude to třeba řešit v obcích a ve větších městech, kde jich je ostatně také nejvíce. Ale spíše toto opatření pro lidi bez přístřeší připravujeme, nemáme zatím žádného v evidenci jako nemocného,“ říká hejtman.

Ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dodala, že hygienici řešili problém bezdomovců ve Frenštátě pod Radhoštěm, na které lidé upozornili.

„Bezdomovci se tam scházejí před nádražím a popíjejí alkoholické nápoje. Samozřejmě, když tam přijede policie, tak je rozežene. Měli jsme informace, že jeden z těch bezdomovců jeví známky jakéhosi nachlazení. Ale nikdo ho nedonutí na vyšetření, nic takového nepřipustí. Takže jsme se domluvili s policií, že tam denně projíždějí, aby je rozháněli. Ale nic víc pro to nemůžeme udělat, nemáme je kam umístit,“ řekla hlavní hygienička.

Problém bezdomovců a koronaviru chce řešit také město Ostrava. „Ostrava má asi 900 osob bez domova. Část jich je přímo na ulici a část u poskytovatelů sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že kapacity sociálních služeb, tedy azylových domů, nocleháren či denních center, jsou naplněny a měly by být s ohledem na prevenci šíření nákazy sníženy, bude se tím zabývat také město Ostrava. Konkrétní řešení však v tuto chvíli ještě není k dispozici,“ sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Domovy důchodců v kraji jsou zatím bez nákazy

Hejtman Ivo Vondrák je však v současnosti spokojený s tím, že kraj nemá v domovech seniorů a v léčebnách dlouhodobě nemocných nikoho, kdo by byl pozitivně testován na koronavirus.

„Je to dobrá zpráva, možná jsme k tomu přispěli tím, že jsme před třemi týdny naše domovy seniorů a podobné ústavy zavřeli pro návštěvy. Ale to neznamená, že je tento problém vyřešen. Domovy seniorů a LDN dostaly ochranné pomůcky nejen pro personál, ale i pro klienty. Dokonce se některé ústavy už hermeticky uzavřely,“ řekl hejtman.

Právě takový způsob je podle něho v takových zařízeních řešení. „Ohrožením seniorů je, že je obsluhuje někdo, kdo skončí práci a pak jde domů a pak se vrací do práce. Chtěl bych proto vyzvat tyto pracovníky, aby dodržovali karanténu ještě výrazněji než ostatní. Aby vůbec nikam nechodili a byli opravdu v maximálně možné izolaci, aby nosili roušky i doma mezi příbuznými. Protože toto je jeden z kanálů, kterým lze ohrozit na koronavirus nejvíce citlivé prostředí,“ vyzval hejtman.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák považuje 267 nakažených v kraji a dva uzdravené z nemoci Covid-19 za relativně dobrou zprávu. „A to v tom, že se pořád drží pouze lineární nárůst pacientů. Je důležité, že nedochází k nějaké exponenciální explozi onemocnění a tím pádem jsme schopni mít pod kontrolou celou nákazu,“ řekl hejtman.

Rekord: 1079 otestovaných za den

Lékaři otestovali na přítomnost koronaviru o víkendu na celkem devíti odběrových místech v kraji dvakrát 600 odebraných vzorků, v pátek dokonce dosáhli dosavadního rekordu 1079 otestovaných lidí. „Přes víkend nám přišly tři tisíce odběrových tyčinek, už nám někde chyběly. Ověřují se i odběrové sety, které vyrábí Vysoká škola báňská,“ informoval Ivo Vondrák.

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová řekla, že přestože přibylo v sobotu a v neděli vždy kolem patnácti případů onemocnění, není to podle ní mnoho.

„Pozitivní je, že kolegové mi hlásili, že kromě lékařů, zdravotních sester a pracovníků v sociální oblasti se nám díky dodržování karantény výrazně omezil počet kontaktů nakažených osob. Máme teď na jednoho nemocného dva tři kontakty, většinou jen ty, kteří s nemocným žijí ve společné domácnosti. Takže to nám trochu ulehčuje práci,“ řekl hlavní hygienička.

Připomněla, že v současnosti je v izolaci jednadvacet klientů léčebny dlouhodobě nemocných v Radvanicích. „Ale ti jsou v izolaci pro jiné respirační onemocnění. Není to Covid-19. Na tuto nemoc jsou všichni klienti včetně ošetřujícího lékaře negativní,“ zdůraznila Pavla Svrčinová.

Dodal, že ji o víkendu šokovalo několik telefonátů známých, kteří si neuvědomili, že dostatečně nezajistili proti nákaze bezpečnost třeba na pracovišti, které obsluhuje jediný člověk.

„Jedná se třeba o bagristy, obsluhy jiných strojů nebo velínů. Přestože tito pracovníci sedí v uzavřené kabině a nemusí mít tedy roušku, může ji nemocí, pokud ji má, kontaminovat. Je tedy potřeba, aby se i tato pracoviště desinfikovala před změnou osádky,“ varuje krajská hygienička.

Kraj rozděluje čtvrt milionu respirátorů

Kraj také v těchto dnech rozděluje podle svého modelu 250 tisíc respirátorů a téměř milion roušek. „Je to velký nápor pro naše lidi, kteří se o rozdělování těchto ochranných pomůcek starají, a znovu vyzývám ty, kteří požadují tyto pomůcky z oblasti zdravotnictví, sociálních služeb, lékáren a stomatologů, aby se prosím hlásili do našeho objednávkového systému,“ vyzval hejtman.

Kraj v rámci takzvané repatriace už dopravil s pomocí svých dopravců a hasičů do domovů 115 osob, které se vracejí ze zahraničí. Kraj očekává, že navrátilci budou jezdit domů z cizích zemí až do čtvrtka.

„Očekáváme, že se celkem vrátí k nám do kraje asi dva tisíce lidí. Žádné problémy s nimi nejsou, někteří jsou totiž na cestě i několik dní, takže jsou tak hotoví a unavení, že žádné problémy s nimi nejsou. Spolupracují s námi a chápou situaci. Do dneška je přivážely z letišť autobusy nebo jeli svým autem na parkoviště ke krajskému úřadu. Od zítřka se stane tímto centrem návratu nádraží ve Svinově, protože tam je možnost zajít si při čekání na rozhodnutí o karanténě na záchod,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Dodal, že od středečního rána začne v kraji platit další omezení dopravy a to v autobusech. „Už dnes jsou nové jízdní řády v ODIS,“ upozornil Jakub Unucka.

Sdílejte článek