Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Společnost

Dramatický zásah v Beskydech, vrtulník dopravil lékaře k turistovi na laně

​Tým Letecké záchranné služby Ostrava zasahoval ve čtvrtek 29. dubna večer u vyčerpaného turisty v horském terénu Beskyd.

Foto: ZZS MSK

"Informaci o muži, nalézajícím se na červené turistické značce pod Lysou horou, přijali operátoři záchranné služby před osmnáctou hodinou," popsal začátek dramatické akce mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

"Na místě jsme našli zhruba dvacetiletého mladíka ležícího ve sněhu ve stavu absolutního vyčerpání, kterému kolemjdoucí turisté zajistili tepelný komfort. Mladému muži tělo lidově řečeno zcela vypovědělo službu. Komunikoval, ale sám nebyl prakticky schopen pohybu," uvedla Horská služby Beskydy.

K postiženému byl ihned vyslán vrtulník, vybavený i k provádění speciální činnosti – jeřábování. V té době právě zasahoval u jiné události ve Frýdku-Místku, odkud byl přesměrován.

Posádka vrtulníku rozhodla o evakuaci pacienta z nepřístupného terénu pomocí jeřábu za spolupráce s Horskou službou Beskydy, která k jednadvacetiletému muži vyjela po zemi.

"Pacient byl lokalizován na místě zvaném Větry. Mezipřistání provedli letečtí záchranáři na Lukšinci, odkud přiletěli zpět k místu zásahu," uvedl Humpl.

Lékař byl za pomoci jeřábu dopraven k pacientovi. Za vzorné spolupráce s horskou službou následně proběhlo jeho základní vyšetření a ošetření, zajištění tepelného komfortu pomocí termo fólie.

Poté byl pacient evakuován v transportní síti zpět na místo mezipřistání, převzat na palubu vrtulníku a transportován do frýdecko-místecké nemocnice.

Předán byl do péče týmu tamního urgentního příjmu.