Sport
02/02/2019 Tomáš Svoboda

Druhý den Davis Cupu: Česko vs. Nizozemsko 1:3, debutant Lehečka odvážně ostřeloval favorita Haase

Cesta českého týmu tenisovým Davis Cupem bohužel skončila již v kvalifikaci. Sobotní bitvy v Ostravar aréně lépe zvládli hosté z Nizozemska, kteří vyhráli nejprve ve čtyřhře a poté i v rozhodující dvouhře, do které za Česko nastoupil historicky nejmladší debutant, teprve sedmnáctiletý Jiří Lehečka.

Přestože Lehečka prohrál s Robinem Haasem 1:2 na sety, předvedl podle kapitána Jaroslava Navrátila premiéru, která předčila veškerá očekávání.

Když Lehečka v průběhu utkání několikrát vypálil podání rychlostí přes 220 kilometrů v hodině, musel si favorizovaný soupeř uvědomit, že exhibiční tempo stačit nebude.

"Hrál fantasticky a uvolněně, možná mu chybělo trochu štěstí, aby proměnil brejkboly na 2:0 ve třetím setu," konstatoval v rozhovoru pro Českou televizi kapitán Navrátil, který sedmnáctiletého debutanta nasadil proti aktuálně 54. hráči světového žebříčku.

"Nechal jsem tady všechno, více se ze mě nedalo vytáhnout. Bohužel jsem prohrál, ale myslím, že se nemám za co stydět," uvedl Lehečka, k jehož nečekanému nasazení došlo kvůli zdravotním problémům ostatních členů týmu.

Haase nakonec prokázal kvalitu i zkušenost a jako nejvýše postavený hráč ze všech aktérů, kteří se v Ostravar aréně předvedli, se podílel na všech třech bodech Nizozemců.

Kromě výher v pátečním a sobotním "singlu", bodoval také ve čtyřhře, kterou začal sobotní program.

Dvojice Haase - Rojer byla po vyrovnaném průběhu lepší než české duo Jiří Veselý - Lukáš Rosol. Hrálo se skoro tři hodiny, diváci viděli dva tie-breaky a promarněné šance české dvojice, která v dramatickém finiši pohrdla třemi mečboly.

Výsledná prohra 1:3 na zápasy znamená, že v novém formátu Davis Cupu jdou dál Nizozemci. V listopadu je v Madridu čeká finálový turnaj pro 18 zemí.

Více o sobotních bitvách ve vítkovické aréně napoví fotogalerie reportéra Magazínu PATRIOT Vladimíra Pryčka.

Sdílejte článek