Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Kultura

Dukla 61? Před promítáním horníkům jsme měli stažená hrdla

Film Dukla 61 si získal uznání nejen Ostravanů a obyvatel kraje. Díky festivalu Ostrava Kamera Oko si jej diváci budou moci znovu připomenout.

Ilustrační foto: Česká televize

Na natáčení a ohlasy po odvysílání filmu vzpomíná v rozhovoru pro Magazín PATRIOT, který je mediálním partnerem festivalu Ostrava Kamera Oko, kreativní producent Michal Reitler.

Jak vzpomínáte na natáčení tohoto snímku, reakce místních obyvatel, pamětníků?
Vždycky se mi vybaví, jak celý štáb postupně najel důlním výtahem do hloubky několika set metrů. Ve tmě, mokru a blátě tahali kabely, světla, novou kameru, rekvizity, zpočátku i kamerové koleje atd. Všichni a všechno od bláta. Je zázrak, že se nikomu nic nestalo. A kupodivu se nám nic nestalo, ani když jsme pak hotový film pouštěli v Havířově pamětníkům. Pamatuju si, že když jsme přicházeli ke kinu, stály před ním desítky havířů v uniformách, vzali s sebou své ženy. Měli jsme dost stažená hrdla. Přece jen kluci z Prahy…

Překvapily vás pozitivní reakce kritiků i laické veřejnosti?
Mimořádně. Stává se to málokdy, a v takové intenzitě zcela výjimečně. Vnímal jsem silně pozitivní přijetí Případů 1. oddělení nebo Světa pod hlavou či Trpaslíka, nebo Metanolu. Umím s tím nějak pracovat. Ale u Dukly 61 jsme si jen s Davidem Ondříčkem, Jakubem Režným a Matějem Podzimkem překvapeně posílali další a další osobní reakce. Od pamětníků, od dětí a vnuků horníků, od známých, které jsme roky neslyšeli, od lidí na ulici.

Jak dlouho Dukla 61 vznikala?
Dva roky jsme film psali a rok a půl připravovali a natáčeli.

Uvažovali jste nebo uvažujete o dalším snímku s industriální tématikou z Ostravska?
Zatím ne. Vyplácí se mi hledat látky odspodu, od potřeby autora. Ne odshora, která oblast by měla potenciál pro drama. Ačkoli industriální Ostravsko tou oblastí bezesporu z mnoha důvodů je.

Kdy budou moci vidět film návštěvníci festivalu a co bude s filmem ještě spojeno?
Na festivalu se film bude promítat ve středu 26. září ve 20 hodin v Minikině. Každopádně jsme připraveni i na krátkou besedu, budou-li o to diváci stát.