Nejnovější zprávy: Ze skály pod Kružberskou přehradou spadl horolezec. Na místě zemřel Mladý policista z Ostravy, který měl před svatbou, zahynul. Rodině mají pomoci sbírky

Společnost

Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil

​Důl Darkov na Karvinsku kvůli epidemii koronaviru zastavil těžbu.

Ilustrační foto: Archiv

Vedení OKD rozhodlo, že ho uzavře a že v dole bude v dalších dnech do zdolání nákazy pracovat jen pár desítek zaměstnanců, kteří musí v dole odčerpávat vodu a dělat další nutné činnosti.

Hygienici v pátek přednostními testy vytipovali skupinu havířů, kteří budou toto takzvané technologické minimum dolu po dobu útlumu provozu dolu Darkov zajišťovat. Celý důl totiž nelze podle hejtmana Moravskozslezského kraje Ivo Vondráka zcela uzavřít, došlo by tak prakticky k uzavření celé firmy OKD.

Situace na Dole Darkov byla i hlavním tématem dnešního jednání krajského krizového štábu. „Zaměstnanci dolu pouze zajišťují technologické minimum, je také třeba provést desinfekci všech prostor. A samozřejmě, hned jak budou havíři a horníci zdraví, mohou zase zpátky do zaměstnání nastoupit,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Ještě v neděli v šestnáct hodin bylo v Dole Darkov celkem 212 pozitivních případů nákazy, z toho 154 zaměstnanců, šest pendlerů a 54 rodinných příslušníků a čtyři pracovníci jejich firem.

Dnes ráno už bylo v souvislosti s lokální nákazou v Darkově celkem 221 pozitivně testovaných. „A ještě asi tři sta zaměstnancům dnes odebírají zdravotníci vzorky,“ upozornila ředitelka krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová.

Upozornila, že je dobré, že žádný z pozitivně testovaných není tak nemocný, aby byl hospitalizován. „Že tam tedy není žádná zátěž na zdravotní systém. Byli jsme navíc schopni chytrou karanténou všechny kontakty trasovat,“ sdělila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

A dodala, že hygienikům ve zvládání nákazy v Darkově velmi pomohlo o víkendu deset studentů medicíny v Hradci Králové, kteří po oba volné dny vyhledávali lidi, s nimiž pozitivně testovaní přišli v minulých dnech do styku.

Hygienici dohledávali chytrou karanténou jen o uplynulém víkendu 650 kontaktů nakažených a spolu se spolupracovníky vytrasovali na tisíc osob. Celkem 350 zaměstnanců dolu Darkov je tak v současnosti v karanténě. Ojedinělé případy, které mají návaznost na lokální ohnisko nákazy v Darkově, se podle hygieniků objevily také v Dole čs. armády a Dolu ČSM-Jih. Ale jde o jednotky případů.

Hejtman Ivo Vondrák poznamenal, že epidemiologická situace v kraji se právě lokální nákazou na Dole Darkov hodně zhoršila.

„Po ojedinělých nálezech tam došlo k propuknutí pandemie,“ řekl a dodal, že při víkendovém testování zaměstnanců Dolu Darkov asistovalo šest armádních odběrových týmů, záchranné stanice a laboratoře, které téměř okamžitě podávaly výsledky testů. „V jeden den zdravotníci odebrali dokonce až dva tisíce vzorků, to je maximum,“ popsal hejtman.

Upozornil, že díky opatřením vedení OKD a hygieniků v Dole Darkov není důvod zavřít město Karviná jako celek, což bylo u hygieniků ve hře.

„Máme ale dostatečné metody dohledávání kontaktů a přijali jsme opatření snižující riziko nákazy. Například zákaz konání akcí nad sto osob. Uzavřeme také v okrese Karviná domovy důchodců, LDN a nemocnice. Avšak rušíme explicitní zákaz návštěv v našich domovech seniorů a nemocnicích v celém kraji, který jsme kvůli zhoršené situaci v Darkově vyhlásili minulý týden. Necháváme nyní na ředitelích jednotlivých ústavů, aby si řídili návštěvy podle pravidel přijatých ministerstvem zdravotnictví,“ řekl Ivo Vondrák.

Náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil upozornil, že návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních kraje kromě Karvinska musí být realizovány v počtech nejvýš dvou rodinných příslušníků.

„Ne, že na návštěvu přijde celé příbuzenstvo. Návštěvy se také budou, pokud je to jen trochu možné, odbývat na zahradách a venkovních prostorách těchto zařízení. „Při vstupu do zařízení musí mít členové návštěvy roušky a každé návštěvě bude změřena teplota,“ upozornil Jiří Navrátil.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová zdůvodnila zákaz akcí nad sto lidí na Karvinsku tím, že někteří lidé v Karviné se v souvislosti s nákazou v Darkově infikovali například na svatbě nebo na rodinné oslavě.

„Zatím se nemocní lidé pohybují ve věkové skupině od 25 do 55 let a nechceme, aby se nákaza přenesla na ty starší, citlivější skupiny a na nemocné,“ řekla Pavla Svrčinová.

Hejtman také sdělil, že kvůli nákaze v Dole Darkov není nutné vyhlásit v kraji stav nebezpečí, jak krajský krizový štáb v jednu chvíli zvažoval. „Díky rozhodnutí Dolu Darkov utlumit těžbu a rozsáhlým opatřením krajských hygieniků v dole to není nutné. Ovšem zachováváme funkčnost krajského krizového štábu, který bude na situaci dohlížet,“ zdůraznil Ivo Hejtman

Hygienici také upozornili už minulý týden všechny firmy na Karvinsku, které zaměstnávají takzvané pendlery, aby častěji desinfikovali pracoviště a vyžadovali od svých pracovníků „čerstvé“ PCR testy a aby si vedli o opatřeních evidenci.

„Dalším směrem opatření byly ubytovny, kde víme, že bydlí pendleři. Vyžadujeme od nich zvýšení desinfekce úchopových částí v kuchyních, chodbách, toaletách a společných prostorách,“ informovala hlavní hygienička Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský kraj eviduje od doby začátku koronavirové krize celkem 1397 případů onemocnění covid-19. V léčení je ještě 486 případů a z nákazy se vyléčilo už 867 lidí. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji celkem 44 lidí.