Nejnovější zprávy: Mistr světa Šejba trénuje Prostějov a říká: Poruba je jedním z favoritů ligy Outlet Arena Moravia otevírá novou prodejnu a vylepšuje hygienická opatření

Společnost

Důl Michal a Dolní Vítkovice přilákaly rekordní počty návštěvníků

Letošní turistická sezona přála hlavně ostravským technickým památkám. Hned dvě z nich - Důl Michal a Dolní Vítkovice - zaznamenaly rekordní návštěvnost. Naopak na zámek v Raduni na Opavsku přišlo lidí o něco méně než v loňském roce.

Pracovníci Dolních Vítkovic, pod které statisticky spadá i hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích, očekávají každým dnem příchod letošního miliontého návštěvníka. Přitom loni o Vánocích se návštěvnost dostala k tehdy rekordnímu číslu 800.000 lidí. V roce 2013 do areálu zavítalo 680.000 návštěvníků. I tehdy to byl rekord.

„V neděli jsme měli návštěvnost 967.336 lidí. Předpokládáme, že miliontý návštěvník přijde na přelomu října a listopadu či v první polovině listopadu,“ řekl ČTK ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela. Započítáni jsou podle něj všichni návštěvníci, kteří si koupili vstupenku do některých z budov areálů, navštívili kulturní akce či semináře v nich pořádané.

Nárůst o více než 200.000 návštěvníků přisuzuje Koudela především Světu techniky, který hravou a zábavnou formou představuje vědu a techniku. Populárně-naučné centrum je pro veřejnost zpřístupněno od 26. září 2014.

Rekordní návštěvnost zaznamenal i správce Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích Alexandr Zaspal. „Důl Michal zažil nejlepší sezonu od roku 2000. Povedlo se dosáhnout nejvyšší návštěvnosti. Přišlo k nám víc jak 12.000 lidí,“ řekl. Dodal, že nárůst se pohybuje kolem 15 procent.

Podle něj se na tom projevila vyšší návštěvnost velkých kulturních akcí, které se v areálu dolu konaly. „Šlo především o festival Michal fest. Celkem přišlo okolo 2000 lidí, loni bylo okolo 1000 návštěvníků,“ uvedl. Řadu lidí přilákalo i setkání majitelů amerických aut.

Naopak méně lidí navštívilo zámek v Raduni na Opavsku. „Ještě sice nemáme počty za říjen, ale bude to pokles. Odhaduji, že přibližně o 2000 lidí,“ řekla kastelánka Eva Kolářová. Předpokládá, že návštěvnost bude asi 19.000 lidí. Do konce září na zámek dorazilo přes 17.000 návštěvníků.

Pokles Kolářová přisuzuje především loňské sezoně. „Ta byla pro památky mimořádně příznivá. Proto se dalo nižší číslo očekávat,“ řekla. Ještě v těchto dnech se mohou turisté na zámek vydat. Obdivovat mohou například nově upravenou část zámeckého parku. První etapa jeho revitalizace za čtyři miliony korun nedávno skončila. Dělníci vykáceli některé stromy a vysadili nové. Vznikla i bylinková a květinová zahrada.

Příští rok by měl podle kastelánky začít projekt úpravy zámeckých sklepů. Jeho cílem je zpřístupnit stavebně nejstarší část zámku. Nový prohlídkový okruh se do celkové nabídky zámku dostane do dvou let.