Nejnovější zprávy: ​Hokejová Poruba získala slovenského reprezentanta Kozáka! Vesnici zakázali uspořádat den obce, tak jej udělala online

Společnost

​Důl Michal se rozezní písničkami staré Ostravy

Písničky staré Ostravy, ale také beseda se spisovatelem a badatelem Markem Piętoněm a fotografem Borisem Rennerem vrátí návštěvníky do minulosti Ostravska.

Foto: Archiv

Akce s názvem Stará Slezská se uskuteční v pátek 17. května v řetízkové šatně dolu Michal v rámci festivalu Pestré vrstvy.

Jak vypadala slezská část Ostravy před mnoha desítkami let? A co z těch dob zbylo do dnešní doby? Je jisté, že duch staré Ostravy postupně mizí, ale pozorné oko může stále nalézt místa, která si stopy minulosti zachovala.

Právě Slezská Ostrava je takových míst stále plná a duch minulosti si zachovává lépe než jiné části města. Dodnes tak můžeme nalézt pozůstatky zaniklých dolů, lomů, dělnických kolonií, lanovek či hald. Každé z těchto míst promlouvá vlastním příběhem.

Právě do míst, kam ještě nedofoukl vítr překotných změn, se vydávají lidé, kteří se snaží zachytit poslední zbytky staré atmosféry hornického města. Mezi nimi také ostravský badatel a spisovatel Marek Piętoň a známý fotograf místního industriálu Boris Renner.

Atmosféru besedy doplní také cimbálová muzika Tolar z Ostravy, která s harmonikou zahraje některé ze známých písniček staré Ostravy. Více informací o akci naleznete na stránkách festivalu Pestré vrstvy (www.pestrevrstvy.cz).

Tento festival se iž druhým rokem představuje témata spojená s historií, přírodou a architekturou Ostravska. V letošním roce se festival koná ve dnech 15. - 19. května a nabízí na různých místech Ostravy celkem 15 besed, komentovaných vycházek a vernisáží.

Mezi největší lákadla festivalu patří zpřístupnění slavné Grossmannovy vily, beseda o historii panelové výstavby na Ostravsku či komentovaná vycházka za krajinou na pomezí Moravské a Slezské Ostravy.

Tomáš Majliš