Nejnovější zprávy: Ostrava vystaví návrhy na parkovací dům pro 600 aut. Tento je vítězný ​Rybíz, jahoda, hruška, višeň. Firma z Frýdku-Místku válcuje trh s ovocným vínem

Kultura

​Dům knihy Knihcentrum se v Noci s Andersenem promění v tajuplná Stínadla!

Koncem roku 1938 začaly vycházet kreslené příběhy klubu Rychlých šípů. Jejich 80. výročí si Dům knihy Knihcentrum připomene v rámci Noci s Andersenem dne 23. března 2018. Bystrost, chrabrost a důvtip Rychlých šípů si vyzkouší 80 dětí z Ostravy a okolí.

Foto: Lukáš Ston

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou řada institucí svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Od roku 2014 se k tomuto projektu pravidelně připojuje také Dům knihy KNIHCENTRUM.

„Během čtyř let, co se k akci Noc s Andersenem připojujeme, nám vzrostl počet dětí na 80! A toto číslo je dané pouze naší maximální kapacitou – zdaleka nepokryje všechny dětské zájemce z řad čtenářstva,“ říká manažer Domu knihy Jan Bednařík.

Hrdinové, hoši z klubu Rychlých šípů, slaví v tomto roce 80. výročí – konkrétně jejich kreslené příběhy z pera Jaroslava Foglara. Dům knihy se proto na jeden večer promění v tajuplnou čtvrť Stínadla a jeho chodby ve starodávné spletité uličky s tmavými průchody, nesčetnými schůdky a záhadnými zákoutími…

„Ve spolupráci s Divadlem Loutkový svět jsme pro děti připravili úkoly, které otestují jejich bystrost, chrabrost a důvtip. Vše se ponese v duchu Rychlých šípů, nebudeme tedy zapomínat ani na zásady těchto hochů – poctivost, spravedlivost, respekt k mladším i vedoucím. A pěvně věřím, že se nám podaří připravit přesně takovou atmosféru, kterou cítíte z Foglarových knih,“ dodává Jan Bednařík.

Mimo Noci s Andersenem se Dům knihy Knihcentrum věnuje dětskému čtenářství také soustavně. Každý měsíc probíhá v prostoru knihkupectví tvoření s edicí TOPP, kde si děti s lektorkami povídají, vyrábí veselé dekorace a čerpají atmosféru mezi regály knih.

Pravidelně se také konají besedy pro děti. Z těch nejbližších to bude například Hravé čtení s Quijotem – čtivé a napínavé přepracovaní románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha pro čtenáře od 10 let představí herci činohry Národního divadla moravskoslezského František Strnad a Jiří Sedláček dne 9. dubna 2018. Knihcentrum.cz je také partnerem projektu Celé Česko čte dětem.