Společnost
01/06/2020 Petr Broulík

​Dvacet hasičů je v karanténě. Zasahovali u nakažených, ale nevěděli to

Největším problémem pro krizový štáb Moravskoslezského kraje v současné situaci ponouzového stavu je situace v dole Darkov.

Okres Karviná se tak zařadil s Ostravou mezi oblasti, které mají v kraji největší počty nakažených koronavirem od počátku nákazy.

Celkově je k dnešnímu dni v ohnisku nákazy na Karvinsku 347 nakažených, z toho 299 zaměstnanců Dolu Darkov, dále 112 jejich rodinných příslušníků. V celkovém součtu je také jedenáct takzvaných pendlerů a šest zaměstnanců z jiných firem.

„Jsou to nemilé věci, nezdá se, že se ohnisko nákazy Darkov začíná stabilizovat,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák po jednání dnešního krajského krizového štábu. Podotkl, že jinde v kraji už je situace velmi uspokojivá, přírůstky nemocných nebo pozitivně testovaných jsou podle něj zanedbatelné.

Lidé v karanténě z Dolu Darkov projdou dalším testováním

Hygienici chystají od zítřka v oblasti nákazy Dolu Darkov další testování. „Přihlášeno je asi šestnáct set dalších lidí, od zítřka je budou testovat tři týmy, potrvá to tak pět dnů. Další velké testování začne od 6. června, to budou opět testováni ti, kteří byli při prvním testování před čtrnácti dny negativní, ale jsou v povinné karanténě. Toto testování zajišťuje naše záchranná služba s pomocí armády,“ řekl hejtman.

Dodal, že v ohnisku nákazy Darkov je v současnosti číslo reprodukce nákazy kolem jedné, tedy že jeden člověk může v průměru nakazit dalšího jednoho člověka.

Ivo Vondrák však začíná mít problém s tím, že členové Integrovaného záchranného systém kraje, zejména hasiči a policisté, přestali dostávat po ukončení celostátního nouzového stavu informace, zda v místě, kam jedou k zásahu, není koronavirem nakažený člověk.

„Tyto informace už krajská hygiena po ukončení nouzového stavu automaticky záchranářům našeho integrovaného záchranného systému nedodává. Hygienici to odůvodňují tím, že je to problematické z hlediska ochrany soukromých práv. A my už kvůli tomu máme dvacet hasičů v karanténě, protože dorazili na místo ohlášení, kde byli nakažení právě z klastru, tedy shluku nákazy, z Dolu Darkov. To jsou velké nepříjemnosti,“ upozornil hejtman.

Hejtman upozornil na riziko u zásahu záchranářů po nouzovém stavu ministry i poslance

Podle hejtmana jde systémový problém. Už jsem jej řešil přímo s ministrem zdravotnictví, s hlavní hygieničkou, ministrem vnitra a otevřel jsem toto téma také na půdě bezpečnostního výboru českého parlamentu,“ řekl hejtman.

Doplnil, že tento problém členové krajského IZS, tedy hasiči, zdravotní záchranáři a policisté v nouzovém stavu neměli, protože hygienici se řídili pravidly nouzového stavu a krizového řízení, a tyto informace záchranářům automaticky poskytovali.

Záchranáři tak věděli, že jedou třeba k ohni, k nemocnému nebo k místu činu, kde je někdo v domě nebo poblíž nakažený.

Tyto informace však nyní přestaly být automaticky poskytovány. „Záchranáři si o ně mohou volat, ale to může být třeba při zásahu s dobou dojezdu pět minut problém. Je to otázka legislativy,“ vysvětluje hejtman Ivo Vondrák.

Podle něho by neměl být s poskytováním takových informací i mimo nouzový stav problém. „Integrovaný záchranný systém splňuje požadavky na ochranu osobních údajů a u jeho členů a pracovníků nehrozí jejich zneužití. A jde tady o záchranu nejen lidí, ke kterým záchranáři jedou, ale i těch hasičů a policistů,“ upozorňuje hejtman Ivo Vondrák.

Řekl, že k dnešnímu dni má nemoc COVID-19 v kraji na svém kontě 51 zemřelých. „Číslo zemřelých vcelku koresponduje s odhadem, který odborníci prorokovali našemu kraji někdy před měsícem a půl. Je mi moc líto těch zemřelých, bohužel je to realita této nákazy a nemoci,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Sdílejte článek