Nejnovější zprávy: Bráchové chtěli mexické bistro, teď s Los Capolitos nestíhají otvírat nové pobočky Beskydy lákají. Turisté v nich loni utratili přes 1,3 miliardy korun

Společnost

Dvě nové zubní ordinace na Bruntálsku budou přijímat pacienty, rozhodne los

Dvě nově zřízené zubní ordinace ve Městě Albrechticích a Rýmařově na Bruntálsku budou přijímat pacienty. O tom, kdo se do péče zubaře dostane, rozhodne los.

Ilustrační foto: Pixabay.com

ČTK to dnes sdělil Jiří Krušina, personální a marketingový náměstek krajské nemocnice v Krnově, která zubní ordinace buduje. Zubařů je v regionu dlouhodobě nedostatek a právě na Bruntálsku a také na Karvinsku jich chybí nejvíce.

Krnovská nemocnice připravuje předregistraci pacientů do zubních ordinací. Příští pondělí si o ni budou moci zažádat zájemci o péči v zubní ordinaci ve Městě Albrechticích. Žádost bude možné podat dvojím způsobem, on-line formou nebo osobně. V pondělí od 8 do 15 bude možné vyplnit předregistrační formulář na webových stránkách nemocnice www.szzkrnov.cz.

Ve stejném čase budou vytištěné žádosti přijímat také pracovníci v prostorách zubní ordinace v nemocnici ve Městě Albrechticích. "Formulář bude ke stažení na našich webových stránkách od úterý. Lidé, kteří místo on-line formy chtějí zvolit papírový formulář, si jej mohou doma v klidu vyplnit a následně odevzdat v pondělí v ordinaci. Pro ty, kteří nemají možnost tisku ani on-line podání žádosti, budou formuláře k dispozici také na místě," uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

O týden později, tedy v pondělí 28. listopadu, se ve stejném čase od 08:00 do 15:00 budou přijímat předregistrační formuláře také v Rýmařově. Rovněž v tomto případě bude možné formuláře vyplnit elektronicky nebo tiskopis odevzdat v nemocničním stanu, který bude stát u rýmařovské polikliniky. Formuláře budou ke stažení od 22. listopadu a od stejného data budou k dispozici také na podatelně rýmařovské radnice.

"Zubař v našem regionu schází bezmála 30 tisíc lidí. Snažíme se tento problém řešit, po Novém roce otevřeme pátou a šestou zubní ordinaci," uvedl Václavec. Dodal, že o pacientech dvou nyní otevíraných ordinací rozhodne los. "Abychom se vyhnuli frontám a předešli nedůstojným tlačenicím, rozhodlo vedení nemocnice po dohodě s městy, že v dané dny budou přijaty všechny vyplněné formuláře. Ty budou zpracovány a opatřeny řádným číslem. Poté zástupce nemocnice a zástupce konkrétního města vylosuje 1000 čísel. Vylosovaní lidé budou do konce února roku 2023 postupně kontaktováni naším týmem. Bohužel kapacita každé ordinace je omezena. Tudíž všem, kteří neobdrží naši odpověď o vylosování žádosti do konce února, nezbývá než v hledání stomatologa pokračovat," řekl Václavec. V případě, kdy zájemce podá více žádostí, bude ze slosování automaticky vyřazen.

Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám. V kraji před časem vznikla výzva k zajištění stomatologické péče, kterou podpořil i Moravskoslezský kraj a podepsali zástupci více než stovky měst a obcí z regionu. Ve výzvě iniciátoři poukazovali na skutečnost, že chybí v kraji zubní lékař nejméně 80 tisíc až 100 tisíc obyvatel a někteří lidé nebyli na zubní prohlídce více než deset let. Za nejhorší označili situaci na Bruntálsku a Karvinsku. Krnovská nemocnice dosud provozuje čtyři zubní ordinace, které jsou ve Vrbně pod Pradědem, Horním Benešově, Břidličné a v Krnově. Nová ordinace ve Městě Albrechticích je ve zrekonstruovaných prostorách nemocniční budovy, v Rýmařově město nechalo připravit prostory v budově polikliniky.