Nejnovější zprávy: Recenze: Vánoční příběh? Bohdalka, Kaiser, Lábus a nesplněná očekávání Podívejte se: Požár v Českém Těšíně napáchal milionové škody, čtyři lidé skončili v nemocnici

Kultura

Dybystě cely svět přešli, jak stě něviděli Ostravu, tuž stě něviděli nic

​Jakou duši má ostravská krajina? Napoví nová kniha z produkce Fiducie.

Dvoustrana z knihy Cesty do ostravského (v)nitrozemí. Foto: Archiv

Touláte se Ostravou a její postindustriální tvář vám připadne fádní? Z tohoto omylu lehce vyvede knižní novinka Cesty do ostravského (v)nitrozemí.

Publikaci klasického knižního formátu v těchto dnech vydává ostravský Spolek Fiducia, který se specializuje na osvětu místní kultury a mimo jiné pravidelně pořádá vycházky po neprávem opomíjených lokalitách.

Skupina autorů pod vedením literárního kritika Pavla Hrušky a fotografů Romana Poláška a Martina Popeláře se v ní vlastními slovy pokouší o „zmapování duše ostravské krajiny“.

Publikace pracuje s deseti kapitolami, tedy pěšími trasami, které nás zavedou nejen do často propírané památkové zóny nebo historické čtvrti.

V nabídce je také sídliště nebo okrajová místa či sociálně vyloučené lokality a „umírající“ části města. Autoři si přitom vyhrazují o nich informovat jako jedni z prvních, protože jak upozorňují: „zatím nebyly v žádných průvodcích zdokumentovány.“

Literární historik Petr Hruška se v předmluvě k publikaci vyznává z lásky k pěší chůzi, která je pro něj klíčovou konstantou pro vnímání okolí.

Mimo jiné pak logicky dodává: „Nabízí se zásadní otázka, proč by člověk měl svůj drahocenný čas a pozornost stejně jako nemalou duševní a fyzickou aktivitu věnovat právě třetímu největšímu městu České republiky. Odpověď je poměrně jednoduchá, setrvalá, přesahující ryze tuzemské souvislosti. Neboť dokonale platí tři čtvrtě století stará slova spisovatele a někdejšího rozhlasového redaktora Josefa Filgase: Dybystě cely svět přešli, jak stě něviděli Ostravu, tuž stě něviděli nic.“

Na dnešním křtu publikace v prostorách Antikvariátu Fiducia se kromě objevného průvodce dostane také pozornosti aktualizovanému vydání Mapy ostravských soch a rovněž bude uvedeno nové číslo bulletinu Krásná Ostrava.

Akce začne v 18 hodin.