Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Regiony

Elektrokola pomáhají pečovatelkám při cestách za seniory nebo nemocnými

​Pečovatelky z terénní služby beskydských poboček Charity ČR, které seniorům či nemocným lidem pomáhají s úklidem, hygienou, nákupy nebo vyzvedáváním léků, mají nového pomocníka: kolo na elektrický pohon.

Pečovatelka na elektrokole v Jablunkově. Foto: ČEZ

Díky němu jsou v kopcích kolem Jablunkova i na rozlehlém Třinecku rychlejší, nemusí řešit přeplněná parkoviště a zůstane jim více sil na péči o klienty.

„Je to velká a pozitivní změna, která našim pečovatelkám opravdu výrazně zjednodušila život,“ řekla ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová. Díky příspěvku Nadace ČEZ získaly kola oblastní charity v Jablunkově a Třinci.

Pracovníci Charity Jablunkov pomáhají starým a nemocným lidem i v okolních obcích od Horní Lomné až po Písek a Bukovec, kteří žijí často až za vesnicemi v horských kotárech.

„Dříve holky hodně jezdily na běžných kolech a chodily pěšky, protože auto jsme využívali jen na rozvoz obědů. Takže elektrokola nám pomohla opravdu hodně. Dříve přijížděly pečovatelky ke klientům vyčerpané a nesoustředěné, teď jsou po jízdě na elektrokole v podstatě zrelaxované, navíc k lidem dorazí rychleji a zvládnout díky tomu zabezpečit pomoc u většího počtu klientů,“ dodala ředitelka Charity Jablunkov Lucie Szotkowská.

Jablunkovská Charita, která získala od Nadace ČEZ dvě elektrokola, pomáhá v rámci terénní pečovatelské služby zhruba 60 klientům, přičemž zhruba v polovině jde o těžké případy, kde pečovatelky zajišťují krmení, přebalování nebo hygienu.

Podobné úkoly zabezpečují také pracovníci třinecké charity, kteří ale mají více klientů přímo ve městě nebo na předměstí Třince.

„Naše osobní asistentky elektrokola velmi vítají. Děvčata, která nemají řidičský průkaz a jsou odkázána na městskou dopravu či vlastní kolo, hned po první jízdě na elektrokole zjišťují, že jsou rychlejší a nemusejí vydávat tolik energie, kterou potřebují pro práci u klienta, k němuž zrovna míří,“ upřesnila ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová.