ROMAN FRENKO
Polévkový král
Věříte, že výrobci elektrospotřebičů namontovali do vaší televize, pračky nebo sušičky „kazítko“, které vám zaručeně po třech nebo čtyřech letech váš přístroj odrovná a vyřadí z provozu? A budete si muset koupit nový? Bojíte se při koupi nové ledničky, že za odvoz přístroje budete platit? Jste přesvědčeni, že magnetky na ledničce snižují její výkon?
Pak právě vám může pomoci rozšířit obzory výstava, kterou otevřeli na Prokešově náměstí před ostravskou Novou radnicí zástupci společnosti Elektrowin a zástupci města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Tato společnost totiž spolu s městy realizuje zpětný odběr elektrozařízení pro jejich výrobce a zajišťuje jejich recyklaci a likvidaci.
Společnost Elektrowin letos slaví přesně dvacet let od doby, kdy začala zajišťovat po celé republice recyklaci elektrických spotřebičů. A pávě obyvatelé Ostravy se mohou na této venkovní panelové výstavě dozvědět, jak se tyto spotřebiče recyklují, jaké existují mýty o recyklaci elektrospotřebičů a kolik už společnost Elektrowin recyklovala například ledniček, vysavačů, praček či elektrických trub.
Ostrava loni nasbírala 600 tun elektroodpadu k recyklaci
Pozoruhodná expozice informuje o tom, kolik se už z Ostravy takových elektrospotřebičů odvezlo, co se s nimi po ukončení jejich „života“ děje, co všechno se ze starých elektrospotřebičů dá ještě použít a třeba i to, jakou historii konkrétní spotřebiče mají. Například jen loni společnost Elektrowin odvezla z Ostravy 600 tun elektro odpadu, což je dvojnásobek tohoto odpadu z prvního roku, kdy spolupráce města Ostravy se společností Elektrowin začala. A za těch třináct let, kdy Ostrava a společnost Elektrowin úzce spolupracují, to bylo téměř 7900 tun elektro odpadu. Což přibližně odpovídá hmotnosti dvaceti souprav Pendolina.
Foto: Petr Broulík
„Toto je třetí zastávka naší putovní výstavy Recyklujeme pro budoucnost. Výstavou chceme informovat také obyvatele Ostravy, aby věděli, co uděláme s elektro přístroji, když nám je dají do zpětného odběru či na recyklaci,“ řekla dnes Tereza Ulverová ze společnosti Elektrowin.
Ostravané si cestu k červeným popelnicím našli
Náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí Aleš Boháč při zahájení výstavy řekl, že nedávno četl, jak v některých městech začnou třídit odpad a do stejné nádoby na plast budou dávat kartony a hliníkové obaly. „U nás v Ostravě už to funguje přes patnáct let. Takže co někde jinde začíná, už u nás dávno máme. Jsem rád, že si lidé k červeným popelnicím na elektro odpad našli a věřím, že drahé kovy, které se recyklací z tohoto odpadu získají, najdou své druhé využití a nebudou končit na skládce,“ řekl Boháč.
A poté spolu s dalšími představiteli Moravskoslezského kraje a představenstva společnosti Elektrowin přestřihl startovní pásku k výstavě, na které se můžete dozvědět i spoustu zajímavostí ze světa a historie elektro přístrojů. Že spotřebiče jsou světelné, tepelné, pohybové a přístroje elektroléčebné. O tom, že italský fyzik, chemik a vynálezce Alesandro Volta vyvinul už v roce 1775 elektrofor, přístroj umožňující bez tření vytvořit libovolně velký náboj statické elektřiny.
Foto: Petr Broulík
A že vysavač známé značky Electrolux zakoupený roku 1939 vrchním četnickým strážmistrem Antonínem Čáslavským stál dle dochovaných kupních dokladů 1670 Kč a byl zakoupen a kompletním příslušenstvím v zeleném papírovém kufříku. Nebo že už v roce 1878 až 1880 František Křižík vynalezl a začal vyrábět obloukovou lampu, v roce 1879 Thomas Alva Edison vymyslel žárovku a po roce 1880 vznikly první akumulátorové elektrické automobily s Grammeovým dynamem.
V roce 1889 zase vznikly první domácí elektrospotřebiče, například zapalovač doutníků, elektrická konvice na vodu a ohřívač vajec a v roce 1890 se začaly vyrábět elektrické žehličky.