Společnost
04/07/2018 Marek Hýža

Fakulta stavební VŠB – TU Ostrava láká studenty i firmy do Experimentálního stavebního centra

Již více než dvacet let píše Fakulta stavební VŠB – TU Ostrava svůj příběh mezi ostatními stavebními fakultami v České republice.

Za tu dobu se vyprofilovala v kvalitní fakultu, která si od mnohem starších v Praze či Brně získává stále větší respekt a ocenění.

V Ostravě je možné studovat různé stavební obory na devíti katedrách. Celospolečenský tlak na vyšší kvalitu matematiky vedl v letošním roce ke vzniku Katedry matematiky, která se připravovala řadu měsíců.

Fakulta spolupracuje s mnoha univerzitami po celém světě. Prostřednictvím programů ERASMUS+ a jiných výměnných programů či stáží umožňuje studentům bakalářských, magisterských i doktorských programů realizovat část studia v zahraničí.

Univerzitní prostředí, to už ale dávno není jenom výuka, věda a výzkum, ale také propojení s komerční sférou, které generuje prostředky pro další zkvalitňování studia a rozvoj fakulty.

V areálu Fakulty stavební je možné nalézt několik menších výukových modelů, jako například řez silničním svrškem či železniční koleje s výhybkou, na kterých studenti poznávají, jak vše funguje v reálných podmínkách. Součástí fakulty jsou také dvě zajímavé stavby.

První je nízkoenergetická pasivní dřevostavba, která slouží k výuce i výzkumu od roku 2012 jako jedno z nejmodernějších školících center v republice. Projekt vznikl ve spolupráci Moravskoslezského dřevařského klastru (dnes Národní dřevařský klastr) a VŠB – TU Ostrava.

Je v něm nainstalováno mnoho moderních technologií, jako je například výuková sestava tepelných zdrojů i systémů vytápění a mnohé další. Slouží nejen pro další vědecký výzkum, ale rovněž studentům, kteří v praxi vidí, jak jednotlivé systémy fungují.

Druhá významná stavba, která byla na pozemku Fakulty stavební dokončena a zkolaudována na jaře roku 2018, je Experimentální stavební centrum. Jedná se o unikátní pracoviště, které nemá svým vybavením v České republice obdoby.

Na první pohled se jedná o lehkou průmyslovou halu, která se nijak výrazně neliší od podobných typů staveb. To nejdražší a nejcennější však nalezneme uvnitř.

Centrum je vybaveno jeřábovou dráhou a univerzální modulovou sestavou rámové konstrukce. Je dimenzována pro zkoušky v tahu a tlaku až do síly 2000 kN. Dále jsou zde instalovány univerzální hydraulický zkušební systém, laboratorní lis pro tlak 4000 kN, laboratorní lis pro tah 600 kN či měřící ústředny s čidly.

Takto vybavené pracoviště je připraveno sloužit zejména k zajištění experimentů a zkoušek stavebních konstrukcí i materiálu v rámci výzkumných úkolů. Hojně bude rovněž využíváno komerčními firmami a průmyslovými partnery.

Vzhledem k tomu, že se v něm budou provádět i významné pokusy, jejichž výsledky budou mnohdy předmětem utajení, dořešuje se i forma výuky studentů. V tuto chvíli studenti využívají pracoviště k zpracování experimentálních částí svých disertačních prací na téma optimalizace konstrukčních přípojů vaznic u velkorozponových hal.

Nově vybudovaná laboratoř umožňuje provádět a vyhodnocovat široké portfolio experimentů při vývoji a optimalizaci pokročilých materiálů i konstrukcí na bázi dřeva, oceli, betonu nebo kompozitů.

Hlavní specializace laboratoře je zaměřena zejména na provádění velkých experimentů stavebních konstrukcí a prvků pro účely validace pokročilých numerických modelů i simulací zohledňují skutečné chování a porušení materiálů.

Špičkové vybavení laboratoře rovněž umožňuje řešit sofistikované a specializované zkoušky únavy, trvanlivosti a životnosti konstrukcí.

Výše v textu jsme již zmínili, že statické a dynamické zkoušení stavebních konstrukcí zajistí hlavní hydraulická zkušební sestava lisů, které patří momentálně mezi to nejlepší, co se na trhu nachází.

Jedná se o univerzální zkušební systém, který v rámci individuální konfigurace umožňuje statické i dynamické zkoušky. U statických zkoušek je dovoleno zatížení až 2000 kN. Samotný zkušební rám se skládá z modulů, které se sestavují na základě rozměrů zkoušených vzorků délky až 10 metrů.

Hlavní zkušební systém je také doplněn o univerzální sběrnicový systém měřící ústředny deformací, přetvoření a teploty.

Nedílnou součásti Experimentálního stavebního centra je také chemická laboratoř, která se specializuje na vyhodnocování propagace a šíření koroze u kovových materiálů i vlivu chloridů u betonu.

Přesto, že je Experimentální stavební centrum v provozu teprve krátce, realizuje se v něm první významný projekt s názvem KoNaNos (komplexní návrh nosníků z pokročilých betonů). Je zaměřený na komplexní návrhy nosníků s využitím pokročilých betonů.

Připravené experimenty poslouží nejenom řešitelům, ale zároveň ověří maximální možnosti zkušebních lisů. Navrhované a testované nosníky totiž využívají vysokopevnostní betony s pevností až 130 MPa v kombinaci s předpínací výztuží.

Ve fázi přípravy jsou v rámci smluvního výzkumu úkoly konstrukční optimalizace nosných prvků do čistých prostor od firmy vyrábějící klimatizace.

Experimentální stavební centrum, které je vybudováno v rámci areálu Fakulty stavební VŠB – TU Ostrava, tedy vstoupilo do prvního roku své činnosti s velkými ambicemi a doširoka otevírá pomyslnou náruč dalším zájemcům o spolupráci.

Pokud máte zájem studovat na Fakultě stavební Vysoké školy báňské Technické univerzitě Ostrava, můžete si do pondělí 16. července 2018 podat přihlášku, kdy je uzavírka pro druhé kolo přijímacího řízení.

Více informací nejen o činnosti Experimentálního stavebního centra, ale i studiu pak můžete najít na internetové adrese www.fast.vsb.cz.

Sdílejte článek