Kultura
08/04/2018 Jaroslav Baďura

Farna a Stypka s Permoníkem. Exkluzivně na galavečeru Ceny Jantar!

Ambicemi vybudovat nejvýznamnější událost pro regionální kulturní scénu se netají organizátoři výročních Cen Jantar.

Už v neděli 15. dubna v ostravské hale Gong převezmou nejvýraznější umělci tohoto regionu ocenění v šestnácti kategoriích. Udílení cen bude spojeno s galavečerem, během kterého se představí umělecká špička Moravskoslezského kraje. A bude se rozhodně na co dívat.

Galavečer je přístupný široké veřejnosti, vstupenky lze zakoupit pouze v předprodeji na stránce projektu Ceny Jantar.

Během galavečera v Gongu zazpívají umělci řady odlišných žánrů, například operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová a Patricia Janečková, hvězdy populární hudby David Stypka, Ewa Farna či Martin Chodúr, muzikáloví zpěváci Tomáš Savka a Hana Fialová, zahraje houslový virtuóz Jiří Vodička a vystoupí i dětský sbor Permoník.

Diváci se mohou těšit také na ukázku baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Režisérkou galavečera je úspěšná muzikálová tvůrkyně Gabriela Petráková. „Atraktivním způsobem skloubit dohromady šestnáct kategorií s takto rozmanitým programem, to všechno v přímém přenosu do Českého rozhlasu Ostrava, to je skutečně dobrodružný úkol pro celý inscenační tým, stejně jako pro moderátory akce, kterými budou Lumír Olšovský a Lada Bělašková,“ řekla režisérka. Doufá, že tento večer bude prvním poslem nové moravskoslezské tradice.

Návštěvníci galavečera se mohou těšit na řadu hudebních čísel, která v připravované podobě zazní úplně poprvé. „Mohu třeba prozradit, že jsme se rozhodli spojit zpěváky Davida Stypku a Ewu Farnou s pěveckým sborem Permoník, který tyto interprety doprovodí ve známé písni Dobré ráno, milá. Velkým překvapením bude také vystoupení operní pěvkyně Patricie Janečkové. Ovšem co Patricia zazpívá, to prozrazovat nebudeme. Přijďte a uvidíte,“ řekl organizátor kulturních cen Aleš Honus.

Nominace na Ceny Jantar byly vyhlášeny v průběhu února a března, celkem je v 16 kategoriích nominováno 48 umělců, které vybralo osm odborných porot, jejímiž členy jsou kulturní publicisté a kritici, teoretici umění a další osobnosti z celé republiky.

Svým rozsahem a zaměřením je tento projekt v České republice unikátní. Organizátorem prvního ročníku je internetový kulturní portál Ostravan.cz, galavečer se koná pod oficiální záštitou Moravskoslezského kraje a bude ho přenášet Český rozhlas Ostrava.

Jak řekl ředitel ostravského studia Josef Podstata, rozhodnutí o tom stát se hlavním partnerem galavečera bylo jednoznačné. „Velikost a společenská významnost akce – tam jsme nepochybovali. Další důvod je určitá výzva – přenášet tříhodinový galavečer na rozhlasové vlny není úplně běžná ani jednoduchá věc, ale těšíme se na to,“ říká Josef Podstata.

Přehled nominací na Cenu Jantar za rok 2017

POPULÁRNÍ HUDBA Interpret roku (David Kopřiva, Jaromír Nohavica, David Stypka) Interpretka roku (Ewa Farna, Eva Konečná, Vladivojna la Chia) Kapela roku (David Stypka and Bandjeez, Ostrava zpívá gospel, Plyš) Píseň roku (David Stypka a Ewa Farna: Dobré ráno, milá, Plyš: Líška, J. Nohavica: Velká tma)

ARTIFICIÁLNÍ HUDBA Interpret roku (Igor Františák, Jiří Vodička, Lukáš Vondráček) Hudební těleso roku (Benda Quartet, Janáčkova filharmonie, Permoník)

VÝTVARNÉ UMĚNÍ Výtvarný umělec roku (Kurt Gebauer, Hana Puchová, Libor Novotný a Tomáš Knoflíček)

LITERATURA Autor roku (Petr Hruška, Daniel Klabal, Jaroslav Žila in memoriam)

DIVADLO Činohra ženy (Pavla Dostálová, Kateřina Krejčí, Zuzana Truplová) Činohra muži (Marek Cisovský, Josef Kaluža, David Viktora) Opera ženy (Markéta Cukrová, Maida Hundeling, Barbora Řeřichová) Opera muži (Miloš Horák, Václav Morys, Svatopluk Sem) Muzikál/Opereta muži (Lukáš Adam, Tomáš Novotný, Lukáš Vlček) Muzikál/Opereta ženy (Katarína Hasprová, Michaela Horká, Martina Šnytová) Balet muži (Stéphane Aubry, Rei Masatomi, Stefano Pietragalla) Balet ženy (Lore Jehin, Shino Sakurado, Barbora Šulcová)

Sdílejte článek