Společnost
20/06/2016 ČTK

Fasádu chátrající Ostravice zdobí velký portrét ostravické Madony

Fasádu chátrajícího obchodního domu Ostravica-Textilia v Ostravě zdobí nově rozměrný portrét. Malbu Madona na Ostravici vytvořil o víkendu americký pouliční výtvarník Nils Westergard.

Vznikla na fasádě objektu D za méně než 30 hodin, řekla mluvčí projektu Ostravica 2020 Michaela Vávrová. Projekt si klade za cíl nevyužitou budovu oživit.

„Když Nils slyšel o osudu Ostravice, která se z luxusního módního domu přeměnila na ruinu a po letech chátrání v ní usilujeme o vznik kulturního centra, přišel s nápadem, že na fasádě vytvoří malbu Madony Ostravice. To mě nadchlo, protože právě to je příklad umění, které chceme v Ostravici podporovat,“ dodal koordinátor projektu Daniel Zeman.

Westergard do Ostravy přicestoval vlakem z Amsterdamu v pátek malbu vytvořil během víkendu. „Aniž bych to dopředu plánoval, výsledná malba je mnohem větší, než jsem původně zamýšlel. Vytvořil jsem ji v rekordním čase a rád bych ji věnoval všem Ostravanům, kterým osud Ostravice není lhostejný,“ řekl autor.

Podle Westergarda se zřejmě jedná o největší streetartové dílo v Česku a současně o druhé největší dílo, které kdy vytvořil. To první se nachází v New Yorku a na výšku měří 30 metrů.

„Nilsovy malby jsou ve světě populární a objekty, na nichž vznikly, se dostaly na kulturní mapu a staly se mezi místními lidmi i turisty vyhledávanými místy. Věřím, že toto bude i příběh Ostravice,“ dodal Zeman.

Westergard je streetartový umělec a filmový tvůrce s americko-belgickými kořeny. Žije v Richmondu v USA. Ve 14 letech začal vytvářet graffiti, nyní maluje technikou stencils (malování přes šablonu).

Ve svých streetartových dílech se zaměřuje na zpodobňování lidí. Zachycuje obličeje v různých pozicích, obvykle v černobílých barvách. Westergardovy malby najdeme například v Sydney, Melbourne, Berlíně, Londýně a dalších metropolích světového streetartu.

Léta nevyužívané chátrající prostory ostravského obchodního domu Ostravica pozvolna ožívají. Dělníci nyní objekt vysoušejí a připravují na rekonstrukci.

Veřejnosti se znovu otevře asi už příští rok, i když jen provizorně. Prostor dostane hlavně kultura. V budoucnu by plánované kulturní centrum měly doplnit i komerčnější projekty jako hospoda, kino či umělecká škola.

Podle Zemana potrvá přibližně čtyři roky, než se do budov naplno vrátí život. V kulturním centru se počítá s pořádáním divadelních představení, koncertů, projekcí a výstav. Například Irma Kaňová tam nafotila sérii fotografií. Pořadatelé festivalu Move fest zde zase natáčeli taneční film Luxury Memories.

Sdílejte článek