Filmové návraty
21/12/2019 Martin Jiroušek

Fenomenální Jiří Brdečka zanechal nečekanou stopu také v Ostravě

Magazín PATRIOT připravil seriál, který přiblíží proslulé i ty méně známé filmy a seriály, které se natáčely v Ostravě a v Moravskoslezském kraji, a také osobnosti spjaté s regionem.

Legendární scénárista a režisér Jiří Brdečka patří k renomovaným osobnostem české kinematografie. Proslavil se zejména díky filmu Limonádový Joe, který sice natočil Oldřich Lipský, ale podle Brdečkovy knižní předlohy a také samozřejmě scénáře.

Společně se pak setkali ještě u kultovních filmů Adéla ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech. Brdečka natočil desítky animovaných snímků, mimo jiné třeba geniální horor Pomsta o ruce posedlé černou magií.

Vytvořil ovšem také celovečerní staropražský povídkový horor Pražské noci. I když nebyl se svými některými díly zcela spokojen, tak čas na nich překvapivě neubral, ale naopak jim notně přidal kvality.

Takřka nepochopitelným se tak dnes může jevit fakt, který zaznívá z úst jeho dcery Terezy Brdečkové, že třeba Tajemství hradu v Karpatech nebo právě Pražské noci vnímal Jiří Brdečka jako nepovedené.

To snad není možné, říkáme si a podivujeme se znovu a znovu nad některými nesmrtelnými hláškami právě z filmu Tajemství hradu v Karpatech:

vynálezce Orfanik: Karbonizujte koksohydráty!

ze sluchátka: Provedem!

vynálezce Orfanik: Termujte nukleáry!

ze sluchátka: Provedem!

vynálezce Orfanik: Akcelerujte moderáty!

ze sluchátka: Provedem!

vynálezce Orfanik: Ohřejte mi párek!

ze sluchátka: K službám.

Další pozoruhodnou skutečností je potom neprávem utajená spolupráce Jiřího Brdečky s ostravskou televizí v 70. letech.

Roušku tajemství poodhalila právě jeho dcera Tereza Brdečková u příležitosti říjnové návštěvy ostravského Centra Pant, kde společně s písničkářem Jiřím Dědečkem představila svou kouzelnou knížku o Serafíně.

Jedná se hned o trilogii lidových písní nazvaných Moravské lidové balady, které vznikly na základě spolupráce s ostravským animovaným studiem Prometheus a s ostravskou televizí.

Jde o pozoruhodnou spolupráci, protože jinak Jiří Brdečka tvořil pro pražské studiu Bratři v triku, jenže situace začátkem sedmdesátých let byla zlá i pro něj, ačkoliv nebyl nikdy členem strany, takže se jej jinak žádné čistky netýkaly, nicméně normalizace byla velmi tuhá.

„Mám dojem, že to byla práce z let 1975 až 1979, což mám na mysli výrobu, ale Brdečka se již po roce 1973 ocitl ve velice tísnivé finanční situaci, navíc vázla spolupráce s Bratry v triku. Domnívám se, že mu někdo chtěl pomoct. Asi se to moc nepovedlo, protože se ani nikdy tyto filmy nepromítaly, v televizi se snad vysílaly jenom jednou v rámci nějakého třetiřadého folklorního pořadu,“ uvedla v této souvislosti Tereza Brdečková po mnoha letech v Ostravě.

Nejasný zůstává i samotný autorský záměr, protože není známo, nakolik Jiří Brdečka v Ostravě rozhodnul o výběru všech tří námětů, které vycházejí z klasické knižní publikace Karla Plicky a Františka Volfa.

„Nevím, zda šlo přímo o zadání podle sbírky Plicky a Volfa anebo to byl jeho výbor, který si on vybral podle toho, o co se zajímal. Nicméně výhoda pro něj byla v tom, že si mohl zvolit výtvarníka, takže měl tři mladé talenty, Jitku Walterovou, Helenu Konstantinovou a Pavla Sivka. Autorský záměr se soustředil na tři folklorní výrazy, modrotisk, výšivka a malba na porcelánu, které jsou charakteristické pro severní Moravu,“ upřesnila Brdečkova dcera.

Přestože se mělo jednat o mimořádnou nabídku uznávanému tvůrci, nakonec se ze všech tří snímků stala utajená díla známá jen nejzarytějším znalcům.

„Největší otrava bylo to, že dílo vlastně úplně zapadlo. Já jsem ty tři věci znala, v televizi byli velice hodní, že je našli, vyčistili a dali nám je k dispozici pro vydání na DVD. Když jsem pátrala po tom, kdy se to vysílalo a zda jestli, tak se ukázalo, že se vysílaly v jedenáct dopoledne v rámci pořadu o folkloru pro seniory. Takže soubory třetího řádu a tyhle tři filmy, takhle to bylo,“ dodává Tereza Brdečková k ostravské epizodě slavného tvůrce.

Všechny snímky z triptychu pod názvy Zbojníkova žena, Nepoznaný a Nešťastná svatba (1976-1981) jsou k dispozici na pečlivě sestaveném trojdiskovém DVD Jiří Brdečka: Animované filmy.

Není to přirozeně jediná spolupráce Jiřího Brdečky s ostravskými rodáky, k těm je možno započítat například slavného spisovatele Zdeňka Jirotku, slavného pěvce a herce Karla Fialu anebo proslulou režisérku Věru Chytilovou.

Autor je filmový kritik a publicista

Sdílejte článek