Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Kultura

Festival Jeden svět Ostrava zahájí ve Vesmíru, poté odpromítá 32 filmů

Dvacátý ročník festivalu Jeden svět Ostrava proběhne 4. až 12. dubna. Začne ve větším formátu než obvykle.

Ilustrační foto: Jeden svět

V jinak nepoužívaném kině Vesmír odpromítá snímek Na jejích bedrech s následnou debatou za účasti Petra Pavla, generála Armády ČR a prvního postkomunistického předsedy vojenského výboru NATO.

Největší regionální filmový festival nabídne přes 45 promítání 32 dokumentárních filmů z celého světa. Na většinu z nich navážou diskuze s tvůrci, protagonisty, osobnostmi a odborníky. Program se kromě kina Vesmír rozprostře v Minikině Ostrava, klubu Atlantik, Cineportu, kulturním centru Pant a nově také v galerii Plato.

„V programu diváci najdou některé filmy oceněné na festivalech jinde ve světě, například snímek Gods of Molenbeek oceněný diváky na festivalu v Helsinkách. Dotkneme se mimo jiné mizerného vládnutí ve Venezuele, připomeneme tragédii na norském ostrově Utoya, ukážeme, jak snadné je ovlivnit followery na Instagramu. Oživíme populistickou kampaň při maďarských prezidentských volbách. Zavedeme diváky do míst s extrémně zatíženým životním prostředím i s extrémní chudobou. Festival také rozesměje, třeba při tragikomické roadmovie Kapela, která zachycuje cestu romské kapely za úspěchem,“ láká na festival hlavní organizátorka festivalu Kristýna Konczyna.

Mottem letošního festivalu je „bezpečná blízkost“. Téma naráží na hledání vlastní identity ve společnosti a rychle se měnícím světě.

„Budeme hledat odpovědi a diskutovat o tom, jak si v rozeštvávaném, onálepkovaném a dezinformacemi prolnutém světě zachovat bezpečnou vzdálenost nebo blízkost, abychom si zachovali vlastní identitu, uměli si porozumět a komunikovat,“ doplnila Kristýna Konczyna.

Festivalem se téma bezpečné blízkosti nenásilně prolíná – filmy pojímají sociální, politické, humanitární, válečné i environmentální témata stejně jako bytostně lidské příběhy.

Festival oživí kulinářská akce Ochutnáváme svět, která se odehraje v sobotu 6. dubna v prostorách galerie Plato. Vařit své tradiční pokrmy budou cizinci z celého světa žijící v Ostravě.

Současně zde proběhnou umělecké workshopy a přednášky v rámci iniciativy Jeden svět pro všechny, které lidem přiblíží svět lidí s postižením. Událost otevře taneční vystoupení spojené s tématem festivalu. Na akci naváže filmový maraton tří snímků.

Už od 1. dubna zvou pořadatelé festivalu do kin žáky základních a středních škol. „Školních projekcí v dopoledních hodinách plánujeme kolem 50. Všechny doprovodíme osvětovou diskuzí. Každý rok atakujeme hranici 5000 návštěvníků, přičemž polovinu z toho tvoří právě školáci,“ uvedla Kristýna Konczyna.

Jeden svět je největší festival o lidských právech na světě. Jeden svět Ostrava pořádá Kulturní spolek Jeden svět Ostrava s podporou Člověka v tísni, Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, společností Bonatrans, Vítkovice Steel a Ridera.

Ostravská část festivalu navazuje na hlavní festival v Praze 6.-17. 3., odkud následně putuje do dalších 35 míst v Česku.

Program festivalu a všechny potřebné informace naleznete na stránkách www.jedensvet.cz/ostrava