Kultura
10/04/2018 Jaroslav Baďura

Festival Jeden svět: Po filmu Mečiar bude v Ostravě debatovat politička Radičová

Několik vyprodaných kin, velký zájem diváků o debaty s hosty a k tomu povedené sobotní odpoledne s dobrým jídlem připraveným cizinci, kteří žijí v Ostravě. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Ostrava zažívá povedený začátek a to jsme teprve v polovině.

Svou účast na debatě po filmu Mečiar potvrdila Iveta Radičová, slovenská socioložka a politička, bývalá předsedkyně vlády a kandidátka na prezidenta. Diváci se na ni mohou těšit v Centru Pant ve středu 11. dubna od 18. hodin.

„Ke kvalitním snímkům nabízíme divákům bonus navíc, možnost popovídat si s režiséry, protagonisty filmů, osobnostmi a odborníky. Letos máme debaty u více než poloviny ze 48 projekcí, což je mezi regionálními festivaly opravdu výjimečný počin,“ hodnotí festival v jeho polovině Kristýna Konczyna, hlavní organizátorka.

Neuvěřitelnou atmosféru, kdy se v sále téměř nedýchalo, přivezl na zahájení slovenský novinář Michal Havran, který se rozpovídal o současné politické situaci na Slovensku.

Vyprodáno měly i filmy Za hranicemi možností o ruské moderní gymnastce, české filmy Švéd v Žigulíku a Hranice práce, ale také Město duchů o situaci v Sýrii. Také doprovodný program si našel své návštěvníky.

„Sluníčko a dobroty připravené cizinci přilákaly přibližně 300 lidí, kteří v sobotu zaplnili prostor před Cineportem a snědli snad vše, co kuchtíci z Argentiny, Thajska, Brazílie, Ruska, Alžírska a dalších 10 zemí připravili,“ dodala Kristýna Konczyna. Program festivalu je na www.jedensvet.cz/ostrava.

Vybrané filmové tipy a debaty z programu Jednoho světa Ostrava

Úterý 10.4.

Stát se tím, kým jsem byl (19:30, Minikino), debata s Johanou Krajčířovou (Most pro Tibet)

Až přijde válka (19:30, Atlantik), debata s Janem Gerbertem (režisér)

Středa 11.4.

Neslyšící syn (18:00, Cineport), debata s Michaelou Kosiecovou (herečka a tanečnice), překlad do znakové řeči Mečiar (18:00, Pant), debata s Ivetou Radičovou (slovenská politička)

Čtvrtek 12.4.

Mír s vámi (18:00, Pant), debata s Vincencem Kopečkem (Ostravská univerzita)

Čističi (18:00, Cineport), debata s Ivou Mrvovou (publicistka)

Pátek 13.4.

Nerodič (17:00, Minikino), debata s Vítem Horákem (Ostravská univerzita)

Rádio Kobaní (18:00, Cineport), debata s Tomášem Drobíkem (Ostravská univerzita)

Vítězný film festivalu Jeden Svět Ostrava (19:30, Minikino), slavnostní zakončení festivalu

Sdílejte článek