Nejnovější zprávy: Počet nakažených v souvislosti s Dolem Darkov překročil 300 Černá díra. Tento památník připomene oběti střelce v ostravské nemocnici

Kultura

Festival ​Jeden svět přivede do Ostravy světová lidskoprávní témata i osobnosti

Drsné i dojemné momenty. Provokativní názory i emotivní zážitky. I takové jsou dokumentární filmy o lidských právech. Filmy a témata, která hýbou světem, i když se často neobjevují na titulních stránkách.

Jedna z mnoha debat, které provázely i minulý ročník festivalu. Foto: Jeden svět

Festival Jeden svět Ostrava představí 36 takových snímků od 5. do 13. dubna. Promítat a diskutovat s osobnostmi a odborníky se bude v Minikině, Cineportu, klubu Atlantik a Centru Pant.

„Ostravský Jeden svět je největším filmovým festivalem ve městě. Očekáváme návštěvnost kolem pěti tisíc lidí,“ uvedla festival Kristýna Konczyna, hlavní ostravská organizátorka a dodala, že „motivem festivalu je letos ´aktualizace systému´, tedy čas na zamyšlení, oproštění se od shonu okolo a možnost soustředit se na důležité věci, které se dějí například ve Venezuele, Sýrii nebo v Kongu, ale i v naší bezprostřední blízkosti.“

Ostravská kina nás od 5. dubna v okamžiku přenesou tisíce kilometrů daleko, přímo doprostřed války v Africe (Tohle je Kongo), k úpatím Himalájí (Stát se tím, kým jsem byl), do hlubokých oceánů (Azurová) a nabídnou obrazy z míst, která pravděpodobně nebudeme chtít dlouho navštívit, nechceme-li se vystavovat smrtelnému nebezpečí (Ženy venezuelského chaosu).

Vedle toho přizvou diváky ke vzpomínání bývalých manželů na domácí násilí (Lepším člověkem), přinesou dojetí z lásky rodičů ke svému neslyšícímu synovi (Neslyšící syn) a přinesou bezmoc při pohledu na vymírající druhy jedněch z nejkrásnějších tvorů na naší planetě (Poslední svého druhu).

Stejně jako v posledních letech, i letos filmy doprovodí debaty s jejich tvůrci nebo s odborníky, kteří mají k filmům co říci a pomohou dovyprávět příběhy z filmového plátna a přidat k nim často nečekané souvislosti.

Markéta Kutilová předá osobní zážitky a své jedinečné znalosti o válce v Sýrii (Radio Kobani), novinář deníku SME Michal Havran zprostředkuje aktuální dění z prostředí slovenské žurnalistiky po vraždě novináře Jána Kuciaka (Nic se neodpouští) a sociolog a politik Fedor Gál bude s režisérkou Terezou Nvotovou vzpomínat na osobní zkušenosti s Vladimírem Mečiarem (Mečiar).

Festival Jeden svět je i letos pro všechny. V programu jsou připraveny projekce pro neslyšící a nedoslýchavé a pro nevidomé a slabozraké diváky, relaxační projekce pro lidi s mentálním postižením a také promítání pro rodiče s dětmi.

V doprovodném programu festivalu zavoní mezinárodní pochoutky připravené rodilými kuchaři, kteří dnes žijí v Ostravě. Dobroty z různých koutů světa lidé ochutnají v sobotu 7. dubna na akci Ochutnáváme svět v areálu Hlubina.

Od poloviny března navíc po celém městě zaktivujeme síť téměř třiceti kaváren a klubů, tzv. Friendly places Jednoho světa. Jejich návštěvníci se mohou těšit na výstavy, ochutnají speciálně namíchané drinky nebo speciality kuchařů a získají jednosvětový program a noviny.