Společnost
09/05/2018 Jan Lenart

Festival Pestré vrstvy představí také hornickou krajinu Ostravska

Pro některé jen černá a špinavá země, pro jiné spící turistický region plný pamětihodností a atraktivit, který jen čeká na své oživení. Právě této oblasti se dotkne hned několik témat nového festivalu historie, architektury a přírody Pestré vrstvy, který se koná od 10. do 13. května v Ostravě.

Příběhy vysídlování z oblasti Sudet jsou dnes dobře známy. Příběh Karviné je však možná ještě více pohnutý, neboť uhlí, které městu přineslo rozvoj, pak v 60. letech minulého století způsobilo také jeho zkázu. Obyvatelstvo bylo přesídleno, domy zbourány a extenzivní těžba předznamenala rozsáhlé poklesy terénu.

Přesuňme se nyní ale do roku 2018 a podívejme se na dnešní území Karviná-Doly pohledem současnosti. Ačkoliv nostalgicky smýšlející lidé zamáčknou slzu, éra uhlí téměř po několika stech letech končí a zbylo po ní území na první pohled zničené, kontaminované, zbytečné.

Při bližším zkoumání je ale krajina bývalé Karviné téměř předurčena k rozvoji v cestovním ruchu, stačí to vzít za správný konec a opustit setrvačnou myšlenku neustálého lpění na průmyslovém využití území.

Lednicko-valtický areál současnosti – takto již někteří popisují onu krajinu s plochami přirozeně se vyvíjející zeleně, poklesovými jezery s mokřady a nebývalou biologickou rozmanitostí či desítkami pamětihodností v čele s historickými areály dolů Barbora a Gabriela, šikmým kostelem sv. Petra z Alkantary, starými hřbitovy či kaplemi a pomníky upomínajícími na důlní tragédie.

V menší míře se podobně strukturovaná krajina táhne až k řece Ostravici uprostřed třetího největšího města Česka. Vždyť jen pouhé dva kilometry od centra Ostravy můžeme vstoupit do venkovské krajiny Zvěřinského údolí ve Slezské Ostravě.

Mezi loukami a rozptýlenou a odlehlou zástavbou zabírají podstatnou část plochy haldy bývalých dolů, které porůstají přirozeně se vyvíjejícím lesem. Takový jev nelze pozorovat v leckterém chráněném území. Budovy bývalých šachet zářící do okolí červenými cihlami jsou obklopeny starými hornickými koloniemi, dokreslujícími pozoruhodnost hornické krajiny.

V oblasti Salmy najdeme dokonce raritu – jezero hrazené haldou. Jako královna se nad krajinou vypíná nejvyšší halda Trojice (Ema), která je již dnes oblíbeným turistickým cílem. A tím vším se proplétá turisticky potenciální báňská dráha, která vede v těsné blízkosti Slezskoostravského hradu, Botanické zahrady Ostravské univerzity, zoo či dolu Michal.

Multižánrový festival Pestré vrstvy spojuje besedy a komentované prohlídky v tématech historie, architektury a přírody ostravského regionu. Hornická krajina Ostravska je v rámci letošního ročníku jedním z hlavních témat. 11. 5. od 17:30 v klubu Atlantik budou besedovat karvinský historik Radim Kravčík a biolog Stanislav Ožana o oblasti Karviná-Doly.

Dne 12. 5. povede geograf Jan Lenart prohlídku do údolí Lučiny, které je značně poznamenáno těžbou a v neděli 13. 5. uzavře festivalový program atraktivní komentovaný výstup na haldu Trojici (Emu).

Program festivalu najdete na www.pestrevrstvy.cz

Sdílejte článek