Kultura
13/06/2024 Petr Broulík

Festival v ulicích se blíží! V Ostravě vystoupí přes 200 umělců z dvaceti zemí

Foto: se souhlasem Festivalu v ulicích

Artisté, pouliční umělci, kouzelníci, chrliči ohňů i procházející se monstra. A muzikanti. Ti všichni ovládnou v pátek 21. a v sobotu 22. června porubskou Hlavní třídu. Na „kruhák“, Alšovo náměstí, přilehlé dvory, trávníky, chodníky i cesty tohoto bulváru míří Festival v ulicích, tedy ART&LIFE.

Oslavu pouličního umění mnoha žánrů si lidé oblíbili tak, že organizátoři při obou předchozích ročnících včetně vystupujících kapel a umělců neskrývali údiv. Tolik lidí ještě na Hlavní třídě nikdy neviděli. Bude tomu tak i letos?

Jak pořadatelé oznámili, na dvou hlavních a sedmi dalších menších scénách se na Festivalu v ulicích s podtitulem ART&LIFE představí více než 200 umělců, kteří reprezentují kulturu dvaceti zemí. Pořadatelé opět mysleli i na děti, pro které připravili dětskou zónu. Neodmyslitelnou součástí festivalu je dobré jídlo a pití včetně oblíbeného Vinného festivalu a milou vzpomínkou se mohou stát rukodělné výrobky českých tvůrců.

ART&LIFE je jiný festival, láká totiž lidi do jejich ulic

„Festival v ulicích je jiný než ostatní kulturní akce v Ostravě. A to především přístupem místních lidí. Festivalový program doslova láká obyvatele Poruby a dalších částí Ostravy do ulic a společně trávit čas třeba se sousedy a ostatními návštěvníky. Překvapili mne na festivalu lidé, kteří si vezmou deku a jdou se na dva dny posadit na trávník,“ řekla ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová a ocenila přitom velkorysý prostor porubské Hlavní třídy: „Je tady dost místa pro koncerty, průvody pouličních umělců, ale například i pro odpočinek na trávě.“

Starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová považuje Festival v ulicích ART&LIFE za vlajkovou loď Poruby. „Obarvuje Hlavní třídu. Byť bude v Porubě teprve třetím rokem, je tu od začátku doma. Naprosto předčil naše očekávání jak v návštěvnosti, tak v oblíbenosti u lidí. Loni jsme s Petrou Hradilovou stáli na Hlavní třídě, měli jsme spadlé čelisti, dívali jsme se na ty proudy lidí a říkali si: Odkud se pořád berou? A tak jsem si říkala, že jednou by možná Festival v ulicích mohl být na celé Hlavní třídě od shora dolů,“ svěřila se starostka Poruby.

Porubský Festival v ulicích je jedinečný a neustále překvapuje

Tajemství úspěchu Festivalu v ulicích se pokusila rozluštit Zlata Holušová, která s týmem Colours of Ostrava pořádá v porubském domu DK Poklad hudební festival Czech Music Crossroads. Hvězdy tohoto festivalu pak vystupují na hlavních pódiích Festivalu v ulicích.

„Jako člověk, který v Porubě vyrostl, jsem pyšná, že právě tady je tento festival. Je výjimečný, originální a jedinečný a neustále překvapuje, protože nepotřebuje žádné domácí hvězdy, nepotřebuje opakovat, co je na každých městských slavnostech. Ráda vzpomínám, jak na kruháku dole vystupovalo flamencové duo. Viděla jsem naprosto plné nadšené hlediště lidí všeho věku, kteří tuto neobvyklou hudbu poslouchali. To si může dovolit tento festival. Hudebníci, kteří na festivalu vystupují, to nadšeně vnímají a někteří si myslí, že Poruba je San Francisco. Že takové festivaly jsou tu každý týden,“ uvedla Holušová.

Červnovou Porubu rozehřejí temperamentní jižanské rytmy

Z celkem devíti scén budou letos tři výhradně hudební a na nich odehrají své koncerty hudebníci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Irska, Itálie, ale i z daleké Koreje a Guineje. Bohatá, neohraná a neokoukaná bude zahraniční hudební nabídka.

Hudební program Festivalu v ulicích zahájí v pátek 21. června na Alšově náměstí banda veselých chlapíků s ještě veselejšími písničkami. Přijedou z Polska a nazývají se Propabanda East Collective. Sázkou na jistotu je italská skupina BandAdriatica. Jedna z těch, které se představí zároveň i na souběžně probíhající hudební události Czech Music Crossroads v nedalekém domu kultury Poklad. Červnovou Ostravu rozehřeje osm hráčů na dechové nástroje temperamentními jižanskými rytmy.

Dalším interpretem, který nabídne svůj hudební um na obou ostravských akcích, je světově uznávaný multiinstrumentalista z Guineje N´Faly Kouyaté, který například hrával se slavným Peterem Gabrielem. Napůl Francouz, napůl Palestinec - to je Hussam Aliwat. S kvartetem Osam chtějí Ostravanům představit světu hudbu Orientu s moderními prvky jazzu a rocku.

Irská muzika s nádechem beskydských hor

Milovníci české hudby jistě ocení překvapivou kombinaci irské muziky s nádechem beskydských hor v podání Acoustic Irish. Chladnými návštěvníky Festivalu v ulicích nenechá Duo KuKačka – projekt ostravského zpěváka a člena legendární skupiny Robson Pavla Kuči, se kterým se skvěle vzpomíná na starý dobrý rock.

Magické spojení dvou kytar a čtyř rukou nabídne duo Minestrone, slovními hříčkami pobaví a na takzvaný „femme folk“ přiláká i písničkářka Eva Suková alias Blondýna a nejen milovníky bicích určitě příjemně rozvibruje drum show v podání bubeníků Asaf. Ti se v pátek odpoledne utkají v pravém pouličním souboji s domácím Random Strokes.

A kdo by se však chtěl přesvědčit o tom, že i žena dokáže vládnout bicí soupravě, nesmí si nechat ujít vystoupení kapely Biograph.

Přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie

Hlavní třída bude samozřejmě 21. a 22. června patřit takzvanému buskingu, čili pouličnímu umění. Ostatně to je také základem Festivalu v ulicích. Kromě hudebníků, kteří se představí na festivalových scénách, budou moci návštěvníci festivalu obdivovat i ty, kteří zahrají na porubských nárožích. Čeká je pestrá přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie.

Jedinečný talent proměnit každou situaci v komedii předvede například Argentinec El Goma, který dokáže pobavit svými ulítlými nápady. Osobitý japonský humor představí duo HeroMacro. Z Německa přijede akrobatická lučištnice a hadí žena Sara Twister.

Vtipné představení, okořeněné breakdance a pantomimou, přiveze španělsko-francouzská dvojice Umami DanceTheatre a z rušných ulic Itálie si do Ostravy odskočí jedinečný akrobat a komik Mistral.

Dvě fireshow! Ohnivý valčík a legenda o Fénixovi

Letošní festival pouličního umění se rovněž neobejde bez pořádné fireshow. Do letošního programu zařadili pořadatelé hned dvě. Ohnivá divadla se odehrají vždy na závěr obou festivalových dnů.

V pátek roztančí vír svého „ohnivého valčíku“ maďarské duo Flame Flowers. V sobotu pak toto duo spojí své síly s uměleckým uskupením Firebirds a nechají návštěvníky nahlédnout do tajů magické legendy o bílém Fénixovi v show Pyrodise.

Pravý indický tanec v maskách, během kterého ožívají mýtické bytosti, předvedou tanečníci z Biren Kalindi Chhau Group, pravá korejská pochodová kapela Xiido zahraje do kroku ve festivalovém průvodu a o divadelní program pro děti se postará české Divadlo Ententýky.

Děti se rozhodně nudit nebudou

Kromě divadelních pohádek myšky Klárky a veverky Terky si mohou nejmenší návštěvníci festivalu v Dětské zóně vyzkoušet například tvorbu obrázků s pomocí barevného písku. U stánku Mindok zabaví děti i jejich rodiče deskové hry a hlavolamy a ve stánku nazvaném Balónek se bude tvořit, malovat, skládat a vyplňovat kvízy.

Kromě toho se mohou děti pobavit soutěžemi, sportovními aktivitami a workshopy. Na jejich přípravě se podílela například Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

„Pouliční umění vytváří zvláštní vztah s diváky. Ty totiž hudebníci, akrobaté, divadelníci a kejklíři vtahují do děje, a tak se diváci stávají součástí představení. Přesně to je na Festivalu v ulicích nejlepší. Všichni se cítí dobře a baví je být spolu,“ pochvaluje si ředitelka festivalu Petra Hradilová.

Víno z jižní Moravy a ráj kuřáků vodních dýmek

Sousedskou a milou atmosféru festivalu pomáhá dotvářet dobré jídlo a pití. Proto podél Hlavní třídy a na Floridě najdou lidé desítky stánků a foodtrucků s teplými i studenými dobrotami. Na Alšově náměstí se zase bude stejně jako loni rozlévat víno při oblíbeném Vinném festivalu, při kterém sami pěstitelé nabídnou to nejlepší z úrody znojemského kraje.

Letos si opět přijdou na své i fanoušci vodních dýmek. Ve spolupráci s festivalem Ostrava v dýmu jim budou k dispozici stánky s vybavením pro kuřáky vodních dýmek. Nebude chybět ani festivalový market, tedy rukodělné výrobky, oblečení, šperky a doplňky od originálních českých tvůrců.

Generálním partnerem akce je městský obvod Poruba. „Jsem ráda, že už potřetí můžeme hostit tuto nádhernou akci. Spojení pouličního umění a monumentální Hlavní třídy prostě funguje na výbornou a vytváří nádhernou atmosféru, kterou lidé jinde nenajdou,“ řekla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Sdílejte článek