Nejnovější zprávy: Kam dnes na oběd? Do Eatmeat na pršut burger! Vlčí smečka přivedla v Beskydech na svět vlčata

Kultura

Festivaly na Ostravsku: Bregovič, Nohavica i Pharrell Williams!

Seznam letních kulturních akcí na Ostravsku v letošním roce obohatil nový divadelní festival letní šapitó. Nabídne sedm převážně komediálních představení.

Pharrell Williams. Foto: Archiv

Tradiční Letní shakespearovské slavnosti připravují pět inscenací. Zavedené hudební festivaly zase lákají na velká jména české i zahraniční scény.

Například ostravský Michal fest letos pozval Gorana Bregoviče, na Štěrkovně Open Music vystoupí Jaromír Nohavica. Jeden z největších festivalů v Česku Colours of Ostrava bude hostit kapelu N.E.R.D. v čele se zpěvákem Pharrellem Williamsem.

Desetitisíce lidí míří každý rok na festival Colours of Ostrava. Podle odhadů loni na akci v industriálním prostředí Dolních Vítkovic přišlo víc než 45.000 lidí. Letos se uskuteční od 18. do 21. července a na 21 venkovních i krytých scénách nabídne přes 350 programových bodů - koncertů, divadel, workshopů, diskusí, filmů i výtvarných akcí.

Jednou z největších hvězd bude kapela N.E.R.D. nabízející kombinaci hip hopu, funky, rocku, R&B a elektroniky. Z jejích členů nejvíce poutá pozornost proslulý zpěvák a producent Pharrell Williams.

Na tři dny se letos rozrostl festival Štěrkovna Open Music, který se koná v areálu jezera v Hlučíně na Opavsku od 26. července. Jeho hlavní hvězdou bude písničkář Jaromír Nohavica. Vystoupí zde i Tomáš Klus v doprovodu Janáčkovy Filharmonie Ostrava či Dan Bárta s kapelou Alice.

Speciální koncert na festivalu chystá i havířovská formace Nebe, která vystoupí pod kopulí mobilního planetária. Jejich koncert doprovodí velkoplošná projekce.

Balkánský skladatel a hudebník Goran Bregović vystoupí se svou doprovodnou kapelou na letošním ročníku festivalu Michal Fest v Ostravě. Zahraje tam například i Dalibor Janda či kapela Mandrage.

Akce se v areálu národní kulturní památky Důl Michal uskuteční 15. a 16. června. V srpnu se zase v beskydské obci Čeladná koná festival Ladná Čeladná, který bude hostit Davida Kollera či Anetu Langerovou.

Tradiční Letní shakespearovské slavnosti letos zahájí novou premiérou komedie Dobrý konec všechno spraví. Dále přehlídka uvede Komedii omylů v ostravské produkci.

"Také uvádíme Večer tříkrálový anebo cokoli chcete. Po několika letech se k nám vrací také Sen noci svatojánské, který spolu s úspěšnou inscenací Hamlet uvedeme letos naposledy," uvedli pořadatelé. Celkem chystají v areálu Slezskoostravského hradu 18 představení.

Novinkou v kalendáři moravskoslezských kulturních akci je nový divadelní festival Letní šapitó, které bude v Hlučíně od 11. do 17. června. "V cirkusovém stanu vybudujeme divadlo. V něm odehrajeme sedm převážně komediálních představení," uvedl za pořadatele Matěj Ostárek.

Dodal, že pozvání přijali například Jan Čenský s hrou Polibte tetičku, Vilma Cibulková s inscenací Gedeonův uzel či Rudolf Hrušínský, který uvede inscenaci Bosé nohy v parku.